Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano samochody warte 200 tys. zł

Data publikacji 26.02.2009

Kryminalni ze szczecińskiej komendy prowadzący sprawę kradzieży samochodów na terenie Europy i Polski odzyskali dwa kradzione auta, których wartość oszacowano na prawie 200 tys. zł. Przy współpracy z policją niemiecką i belgijską ustalono, że zostały one zarejestrowane na podstawie fałszywych dowodów rejestracyjnych i kart pojazdu.

Odzyskanie obu pojazdów poprzedzone było wnikliwym rozpoznaniem prowadzonym przez policjantów z sekcji d/w zwalczania przestępczości samochodowej komendy miejskiej Policji w Szczecinie. Oba pojazdy - bmw E60 wart ok. 150 tys. zł i vw passat o wartości około 40 tys. zł - zostały zatrzymane gdy były prowadzone przez obecnych właścicieli. W obu przypadkach samochody zostały zarejestrowane na podstawie fałszywych dowodów rejestracyjnych oraz kart pojazdu. Dokumenty bmw sfałszowane były w Niemczech, a passata w Belgii. Po sprawdzeniu, czy samochody nie zostały skradzione na terenie Polski, kryminalni zwrócili się do niemieckiej i belgijskiej policji o sprawdzenie figurujących na nadwoziu numerów we własnych ewidencjach.

BMW zakupione przez ostatniego właściciela w autokomisie w Oldenburgu miało takie same oznaczenia karoserii jak samochód, który w salonie w Hamburgu przygotowany był do sprzedażny. Szczecińscy policjanci uzyskali również informację, że dokumenty bmw zatrzymanego w Szczecinie pochodzą z włamania do wydziału komunikacji w jednym z niemieckich urzędów, z którego skradziono 1350 kart pojazdu, 200 dowodów rejestracyjnych i 7500 naklejek pojazdu.

W przypadku passata, był on zarejestrowany nie tylko na podstawie fałszywych dokumentów. Okazało się, że fikcyjna była umowa zakupu, a sam pojazd nigdy w Belgii nie był zarejestrowany. Wskazany w dokumencie właściciel nigdy faktycznie nie posiadał takiego pojazdu. Obecny właściciel nie był świadomy, że zakupiony w Niemczech samochód pochodził z kradzieży. Mężczyzna nabył go na placu giełdy samochodowej od nieznanego mu handlarza. Z samochodu usunięte zostały numery identyfikacyjne pojazdu.

Szczecińscy policjanci wspólnie z belgijską i niemiecką policją ustalają prawowitych właścicieli pojazdu oraz sprawców ich kradzieży.
 

Powrót na górę strony