Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pożegnanie Kamili Skolimowskiej

Data publikacji 26.02.2009

Swoimi wynikami wpisała się złotymi zgłoskami do historii sportu – powiedziała Irena Szewińska podczas uroczystości pogrzebowych Kamili Skolimowskiej. Na warszawskich Powązkach odbył się dzisiaj pogrzeb tej wybitnej sportsmenki, mistrzyni olimpijskiej z Sydney w rzucie młotem, sierżant polskiej Policji. Kamila Skolimowska zmarła 18 lutego br. w Portugalii podczas zgrupowania lekkoatletów. Miała 26 lat.

Uroczystości żałobne odbyły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Mszy świętej przewodniczył ksiądz Tadeusz Płoski - biskup polowy Wojska Polskiego, który w homilii odwołał się do początków przygody Kamili  ze sportem, do jej największych sukcesów oraz wspomnień, jakie o niej zachowają jej najbliżsi, przyjaciele i koledzy z pracy.

Kamila Skolimowska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent odznaczył ją za wybitne osiągnięcia sportowe oraz za zasługi dla upowszechniania sportu.

Po mszy żałobnej urnę z prochami mistrzyni olimpijskiej przewieziono na warszawskie Powązki, gdzie spoczęła w Alei Zasłużonych. Została pochowana z honorami, zgodnie z ceremoniałem, jako policjantka. Kompania Reprezentacyjna Policji uczciła jej  pamięć honorową salwą.

- W tę tragiczną wiadomość trudno było uwierzyć – powiedziała Irena Szewińska, żegnając Kamilę Skolimowską – Nie sposób wymienić wszystkie jej osiągnięcia. Zawsze z dumą i godnie, startując z orzełkiem na piersi, reprezentowała Polskę.

- Była moją młodszą sportową siostrą, karierę rozpoczęliśmy w tym samym momencie w Sydney – mówił o Kamili Szymon Ziółkowski – Zgrupowanie w Portugalii nie było jej ostatnim, pojedzie z nami na kolejne, zabierzemy ją w naszych sercach.

W pogrzebie, oprócz najbliższej rodziny zmarłej i jej przyjaciół, licznie udział wzięli przedstawiciele środowisk sportowych,a także  ministerstwa sportu i turystyki, władz wojewódzkich i samorządowych. By oddać honor, tragicznie zmarłej koleżance, na uroczystości pogrzebowe przybyli także koledzy – policjanci oraz reprezentujący kierownictwo Policji insp. Adam Mularz - komendant stołeczny Policji.

By towarzyszyć mistrzyni olimpijskiej w ostatniej drodze na Powązki,przybyło także wielu kibiców, sympatyków i warszawiaków.

Kamila Skolimowska zmarła 18 lutego br. w wieku 26 lat. Jej największy sukces to olimpijskie złoto w 2000 roku. Była najmłodszą złotą medalistką na igrzyskach w Sydney. Ponadto była medalistką mistrzostw Europy seniorów oraz mistrzynią świata i Europy juniorów, a także 12-krotną mistrzynią Polski. Swój rekord życiowy (76,83 m), który jest jednocześnie rekordem Polski, osiągnęła w 2007 r.

Kamila Skolimowska od pięciu lat służyła w stołecznej Policji.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !

 

Pożegnanie Kamili Skolimowskiej - galeria zdjęć >>

Powrót na górę strony