Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XV - wieczna figurka odzyskana i przekazana właścicielowi

Data publikacji 27.02.2009

Mieszkańcy Barda odnaleźli skradzioną 22 lutego 2009 roku figurkę z XV wieku. Zabytkowy XIX --wieczny obraz, który dla sprawców kradzieży stanowił wartość 5 złotych, został odzyskany już 23 lutego 2009 roku, natomiast figurka przedstawiająca prawdopodobnie Św. Jana Ewangelistę trzy dni później. Sprawcy nie mogli na nią znaleźć kupca i podrzucili ją do ogrodu jednego z mieszkańców Barda.

23 lutego 2009 roku policjanci otrzymali informację, że do Klasztoru Redemptorystów w Bardzie przyszedł mężczyzna i stwierdził, że kupił obraz, który prawdopodobnie znajdował się w muzeum klasztoru. Na miejscu funkcjonariusze ustalili okoliczności w jakich mężczyzna wszedł w posiadanie dzieła. Wtedy również okazało się, że z pomieszczeń muzealnych zginęła XV --wieczna drewniana figurka. Policjanci bardzo dokładnie przeanalizowali posiadane informacje. Na ich podstawie wytypowali i zatrzymali dwóch mieszkańców Barda, podejrzanych o kradzież.

Funkcjonariusze udowodnili mężczyznom kradzież XIX - wiecznego obrazu i XV - wiecznej drewnianej figurki. Jak ustalili policjanci, sprawcy chcieli sprzedać obraz napotkanemu mężczyźnie za 5 złotych. Natomiast figurka została przez nich porzucona. Twierdzili, że nikt nie chciał jej kupić więc się jej pozbyli. Sprawa została nagłośniona w mediach a także przekazana parafianom przez proboszcza podczas nabożeństw. Działania te odniosły pozytywny skutek Figurkę przynieśli do klasztoru mieszkańcy Barda, nie została ona uszkodzona mimo, że leżała kilka dni przykryta śniegiem. Obecnie odzyskanym dziełem zajmie się konserwator zabytków i będzie je można nadal podziwiać w bardeckim muzeum.

Powrót na górę strony