Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Policjanci w Kosowie podzielą się polskim opłatkiem

Policjantów przebywających na misji pokojowej w Kosowie odwiedzili Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wicepremier Ludwik Dorn i Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski.

Minister i komendant zawieźli choinkę, opłatki i życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia 115 funkcjonariuszom z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji i 9 policyjnym ekspertom wchodzącym w skład kontyngentu.

Policjantów odwiedził również policyjny, amatorski teatr Scena 07. Aktorzy zaprezentują sztukę 'Oscar i Pani Róża' na podstawie powieści Erica-Emmanuela Schmidta pod tym samym tytułem.

Do najważniejszych zadań policjantów stacjonujących w Kosowie należy konwojowanie i ochrona VIP-ów, świadków i więźniów. Ochraniają i zabezpieczają także obiekty sportowe, więzienia, enklawy mniejszości narodowych, imprezy masowe itp. Do ich obowiązków należy również zabezpieczenie i ochrona przejść granicznych, odbudowanie instytucji porządku publicznego, jak Policja, więziennictwo, sadownictwo czy doradzanie i szkolenie funkcjonariuszy porządku publicznego według standardów międzynarodowych.

Pierwsza zagraniczna misja polskich policjantów rozpoczęła się w 1992 r., pierwsza w Kosowie w 2000 r. Przez ostatnich 13 lat w misjach uczestniczyło prawie 1200 policjantów, w tym 18 kobiet. Stacjonowali m.in. w Liberii, Gruzji, Bośni i Hercegowinie, Sudanie czy Macedonii.

Powrót na górę strony