Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlowali kobietami w Niemczech i Austrii

Data publikacji 19.03.2009

Na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego przez zespół do walki z handlem ludźmi wydziału kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp., Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 33 osobom podejrzanym o handel kobietami w Niemczech i Austrii oraz czerpanie korzyści z prostytucji.

Podejrzanym zarzucono także czerpanie korzyści z nierządu, popełnianie oszustw polegających na wyłudzaniu towarów na podstawie fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu, handel lub udzielanie narkotyków. Policjanci prowadzili śledztwo od kwietnia 2006 r. Jest to kolejna sprawa dotycząca handlu kobietami rozwiązana przez ten zespół.

W toku śledztwa policjanci ustalili, że prowadzone przez podejrzanych agencje towarzyskie, działające w wynajmowanych mieszkaniach, funkcjonowały jak zorganizowane przedsiębiorstwo. Sprawcy mieli ściśle określone role, jedni zajmowali się werbowaniem kobiet, ich ochroną, inni pracowali jako kierowcy, dowożąc kobiety na miejsce. Zatrudniano także telefonistki biegle posługujące się językiem niemieckim. Ich zadaniem było przyjmowanie zleceń. Kierowcy przed rozpoczęciem pracy przechodzili szkolenia z zakresu topografii miasta, jak najsprawniejszego poruszania się po mieście, by bez problemów i szybko dowozić kobiety na miejsce świadczenia usługi seksualnej.

Taki sposób przestępczego działania, udokumentowany w materiale dowodowym, dał podstawę do przedstawienia podejrzanym zarzutów działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani zdawali sobie sprawę z tego, w jakim procederze biorą udział, i czerpali z niego korzyści, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu.

Z materiału zgromadzonego przez policjantów wynika, że podejrzani czerpali korzyści z nierządu, wykorzystując do tego około 60 kobiet, część z nich, co najmniej 16 kobiet, w tym 2 małoletnie, nie wiedziała, że jest przedmiotem handlu. Jeden z podejrzanych „wypożyczał” także innym podejrzanym kobiety do pracy na terenie Niemiec.

Sprawcy pochodzą z Zielonej Góry i okolic. W stosunku do części z nich zastosowano tymczasowe aresztowanie, wobec niektórych dozór policji, jak i zakaz opuszczania kraju. W zależności od ról, jakie odgrywali w przestępczym procederze, grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.
 

Powrót na górę strony