Inauguracja XII edycji Programu STOP 18! - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja XII edycji Programu STOP 18!

Data publikacji 19.03.2009

W komendzie głównej Policji odbyła się dziś inauguracja XII edycji Programu STOP 18! Organizatorzy i partnerzy programu od wielu lat walczą z dostępem młodych ludzi do wyrobów tytoniowych. W tym roku już po raz drugi w działania ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży włączą się również policjanci. Funkcjonariusze będą informować sprzedawców wyrobów tytoniowych o przysługujących im prawach i konsekwencjach łamania przepisów.

Głównym celem Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! jest zapobieganie dostępowi młodych ludzi do wyrobów tytoniowych. Program jest realizowany przez promowanie przepisów prawa dotyczących m.in. zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych małoletnim. Chodzi również o uświadomienie sprzedawców, że mają prawo żądać dokumentów potwierdzających pełnoletność osoby, która chce kupić papierosy.

W konferencji prasowej, która odbyła się z okazji inauguracji XII edycji Programu, wzięli udział między innymi przedstawiciele Komendy Głównej Policji, koordynatorzy STOP 18!, wiceprefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Bartłomiej Zieliński oraz zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Krzysztof Budziński. Koordynator Programu STOP 18! Andrzej Godewski podsumował ubiegłoroczną edycję oraz przedstawił cele i założenia na najbliższy rok. Podkreślił też, że organizatorzy Programu chcą, aby XII edycja doprowadziła do zmiany ustawy regulującej handel wyrobami tytoniowymi wprowadzając obowiązkowe potwierdzanie przez sprzedawców pełnoletniości młodo wyglądających osób, które chcą kupić papierosy.

Następnie głos zabrał I zastępca komendanta głównego Policji. Nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk przypomniał, że sprzedaż wyrobów tytoniowym osobom małoletnim jest wykroczeniem i jako przejaw łamania prawa musi się spotkać z reakcją ze strony policjantów. Komendant zaznaczył również, że Policja ma nie tylko prawo, ale i obowiązek reagowania zawsze, gdy zagrożone jest szeroko pojęte bezpieczeństwo i dobro małoletnich. „Palenie papierosów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia jest naganne z punktu widzenia moralnego” – powiedział nadinsp. Pawełczyk – „Dlatego propagujemy swoistą modę na niepalenie. Musimy obniżać próg tolerancji dla tego typu zachowań” – podkreślił komendant.

Podczas tegorocznej edycji policjanci skupią się więc na działaniach edukacyjnych. Wspólnie ze strażnikami miejskimi będą informować sprzedawców wyrobów tytoniowych o przysługujących im prawach i konsekwencjach łamania przepisów. Jednocześnie prowadzić będą działania kontrolne, podczas których sprawdzą, czy nie dochodzi do sprzedaży papierosów młodym ludziom. Pomocna okaże się tu z pewnością „czarna lista” punktów sprzedaży, którą koordynatorzy Programu przekazali nam podczas dzisiejszej konferencji. Obejmuje ona około dwóch tysięcy sklepów, w których może dochodzić do łamania prawa.

Powrót na górę strony
Polska Policja