Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bydgoszcz: Likwidacja narkotykowego "eksportowego" laboratorium

Likwidacją narkotykowego laboratorium i zatrzymaniem "chemika" zakończyła się akcja policjantów z bydgoskiego Wydziału Centralnego Biura Śledczego. Laboratorium produkowało amfetaminę, która trafiała głównie na niemiecki rynek. Z narkotyków zabezpieczonych przez policjantów można było przygotować ponad 30 000 porcji handlowych narkotyku.

Pełnym sukcesem zakończyły się rozpoczęte wczoraj w nocy działania policjantów z bydgoskiego Wydziału Centralnego Biura Śledczego. Nad informacją o "eksporcie" amfetaminy do Niemiec pracowali od półtora roku.

Na jej ślad wpadli, po tym, jak na "narkotykowym rynku" w powiatach inowrocławskim i bydgoskim zaczęła pokazywać się płynna amfetamina bardzo wysokiej jakości produkowana z "BMK-a" -prekursora sprowadzanego z Niemiec. Początkowo w "zastawione sieci" wpadali tylko drobni dilerzy. Jednak z czasem przy współpracy z policją niemiecką wpadli w nią dostawcy "BMK-a" iprzemytnicy. Płynna amfetamina była przewożona w butelkach po alkoholu z oryginalną akcyzą.

Dzięki wymianie informacji niemieccy policjanci zatrzymali na swoim terenie 6 osób i skonfiskowali kilka kilogramów amfetaminy. My natomiast uzyskaliśmy potwierdzenie, że amfetamina trafia do nas z okolic Chodzieży. W nocy 22 bm w zorganizowaną zasadzkę wpadł 35-letni mieszkaniec Inowrocławia, który w umówionym miejscu przejął 100 ml płynnej amfetaminy.

Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Nad ranem policjanci byli już pod domem "producenta" w Kuźnicy Czarkowskiej. Tam w piwnicy budynku mieszkalnego na terenie gospodarstwa rolnego odkryli profesjonalną linię technologiczną do produkcji amfetaminy. Policyjną akcją kompletnie był zaskoczony właściciel "laboratorium" 23-letni inżynier technologii chemicznej.

Na miejscu zabezpieczono 420 ml BMK-a, 1 ml płynnej i 21 gramów sproszkowanej amfetaminy oraz urządzenia służące do jej produkcji. Z narkotyków zabezpieczonych u obydwu podejrzanych można przygotować ponad 30 000 porcji handlowych podstępnie działającej trucizny przeznaczonej dla młodych ludzi nie zdających sobie sprawy ze skutków jej działania. Ponadto u 23-letniego chemika ujawniono broń ostrą Parabellum i 100 sztuk amunicji.

Obydwaj podejrzani dzisiaj zostaną doprowadzeni do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego. Za wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających (art. 56 ust 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) grozi kara grzywny i pozbawienia wolności do lat 10. Za wytwarzanie znacznej ilości środków odurzających (art. 53 ust. 2 cyt Ustawy) grozi kara grzywny i pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Za wywóz środków odurzających do państw Unii i sprowadzanie do kraju prekursorów w celu niedozwolonego ich przetwarzania (art. 61 cyt. Ustawy) grozi kara grzywny i pozbawienia wolności do lat 5. Za nielegalne posiadanie broni (art. 263&2 kk) grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.


Powrót na górę strony