Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KSP: Milion złotych nagrody za wskazanie porywaczy

Na swoim koncie mają minimum 20 uprowadzeń dla okupu. Za całą siódemką najbardziej niebezpiecznych przestępców z grupy mokotowskiej wystawiono listy gończe. Dziś na ulicach Warszawy zawisły plakaty z ich wizerunkami. Za wskazanie bandytów rodziny ufundowały nagrodę w wysokości miliona złotych.

Na podstawie listów gończych wydanych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie policjanci z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw poszukują siedmiu najbardziej niebezpiecznych przestępców wchodzących w skład tzw. grupy mokotowskiej. Ta akcja to kolejne uderzenie w członków tej zorganizowanej grupy przestępczej.

Poszukiwani to: Robert B. ps "Kozioł" (26 l.), Grzegorz K. ps. "Ojciec","Stary" (38 l.), Piotr Zakrzewski ps. "Skoti" (34 l.), Piotr Mielcarek ps. "Osama"(30 l.), Marcin Smolik ps. "Mołek" (25 l.), Artur Należyty (27 l.) i Tomasz R. ps. "Edi", "Morgan" (31 l.).

Jak wynika z ustaleń policyjno-prokuratorskich na przestrzeni ostatnich trzech lat dokonali oni co najmniej dwudziestu zgłoszonych uprowadzeń osób. W dwóch przypadkach uprowadzoną osobę zamordowano. Gang działał metodą na policjanta, tj. używając elementów umundurowania policyjnego i pojazdów z lampami błyskowymi zatrzymywał do kontroli auta, którymi jechały wytypowane ofiary. W kilku przypadkach osoby uprowadzono porwano w momencie, gdy te szły ulicą, wciągając je do furgonetki. Ofiary są następnie przetrzymywane w odosobnionych miejscach, którymi najczęściej są wynajmowane domy, domki letniskowe w okolicach Warszawy, gdzie sprawcy przyjeżdżają pojazdami (przywożąc żywność itp.) o różnych porach (również w nocy i nad ranem). Są to osoby zazwyczaj obce w rejonie gdzie korzystają z takiego miejsca, domu, posesji. Dotychczas w formie okupu grupa wzięła już 7 milionów złotych. ( w różnej walucie )

Do tej pory policjanci z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw przy udziale KRP Warszawa II i KPP w Piasecznie zatrzymali 24 osoby.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w marcu, 2004 kiedy to na gorącym uczynku podczas transportu uprowadzonego Marcina Ł. Zatrzymano 5 sprawców i ujawniono miejsce przetrzymywania uprowadzonego. Osobom postawiono zarzuty rozboju i pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem. W toku dalszej realizacji zatrzymano kolejnych trzech przestępców.

W październiku na gorącym uczynku usiłowania uprowadzenia Pawła Sz. w Warszawie zatrzymano trzech przestępców, postawiono im zarzuty pozbawienia wolności. Wśród zatrzymanych jest też przywódca grupy Wojciech S. ps. "Wojtas" i Artur K. ( zatrzymany do sprawy zabójstwa studenta ).

W grudniu policjanci z Wydziału Terroru i Zabójstw przy współpracy z policjantami z mokotowskiej komendy zatrzymali Sebastiana L. mężczyźnie postawiono zarzuty wymuszenia rozbójniczego.

15 grudnia zatrzymano kolejnych trzech członków grupy przestępczej, którym postawiono zarzuty wymuszenia rozbójniczego.

W marcu 2005 roku zatrzymano do sprawy związanej z uprowadzeniami Dawida O.

W kwietniu zatrzymano Jarosława S. poszukiwanego do sprawy uprowadzenia obywatela Turcji. W czerwcu w Wołominie zatrzymano Tomasza D. Mężczyznę zatrzymano w pościgu po usiłowaniu zabójstwa w pobliskim barze. Mężczyźnie postawiono zarzuty usiłowania zabójstwa. Lipiec to kolejny miesiąc ciężkiej pracy wydziału. Zatrzymano 15 osób czterem postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i uprowadzeń. Przestępców aresztowano.

Kolejnych sześć osób zatrzymano we wrześniu, zabezpieczono broń palną elementy umundurowania policyjnego. Dwie osoby zostały do tej sprawy aresztowane postawiono im zarzuty posiadania broni palnej i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej uprowadzeń osób.

Ostatnie zatrzymania miały miejsce na początku grudnia. Pisaliśmy o tej sprawie 11 grudnia. Przypomnijmy jak doszło do zatrzymania groźnych przestępców. Późnym popołudniem w jednej z ursynowskich restauracji zatrzymano Roberta B. ps. "Bobik" (32 l.) i Krzysztofa W. ps. "Śliwa" (41 l.). Wtedy to, do lokalu wpadło kilkunastu uzbrojonych po zęby funkcjonariuszy Zarządu Operacji Antyterrorystycznych. Zatrzymano łącznie 5 osób, które przywieziono do Komendy Stołecznej Policji. Tam przeprowadzono z nimi dalsze czynności procesowe, w trakcie, których zarzuty o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uprowadzeniach dla okupu przedstawiono Krzysztofowi W. i za posiadanie narkotyków Robertowi B. Jak ustalili policjanci Krzysztof W. brał udział w uprowadzeniu w czerwcu ubiegłego roku biznesmena. Wówczas to za uwolnienie od rodziny wymuszono ponad 140 tysięcy dolarów. Krzysztof W. został tymczasowo aresztowany.

Warto podkreślić, że dzięki działaniom policjantów z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw zapobiegnięto uprowadzeniom czterech osób oraz zlikwidowano trzy "dziuple" służące do przetrzymywania osób uprowadzonych.

Poszukiwani mężczyźni są zdeterminowani w swoim działaniu. Wiedząc, jak wysoka kara im grozi robią wszystko, by jej uniknąć. Dwukrotnie podczas prób zatrzymania poszczególnych jej członków, nie zawahali się przed atakiem na życie funkcjonariuszy WTK i Z KSP.

Za wszelkie informacje mogące przyczynić się do zatrzymania poszukiwanych osób uprowadzonych ufundowały nagrodę w wysokości 1 mln złotych. Telefony kontaktowe do policjantów Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP prowadzących sprawę: 603 65 59, 603 78 96, 603 62 13, lub 997.

Powrót na górę strony