Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przewoził nielegalne papierosy

Data publikacji 06.04.2009

Policjanci z Poznania wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej przejęli nielegalny transport 10 tys. paczek papierosów wartości 90 tys. zł. Ponad tysiąc paczek nielegalnych papierosów zabezpieczyli bialscy policjanci. Kontrabandę przewoził w pociągu 45-letni kolejarz. Z kolei policjanci z Parczewa ujawnili ponad 4 tys. paczek papierosów a kolejne ponad 5 tys. nielegalnych paczek zabezpieczyli policjanci z Dusznik Zdroju. Za nielegalne posiadanie i przewożenie wyrobów bez polskich znaków akcyzy grozi kara grzywny albo kara do lat 2 więzienia.

Policjanci z Poznania od kilku dni rozpracowywali przemytników papierosów, dla których autostrada A2 była trasą przerzutu. Kontrabanda miała trafić z Ukrainy do naszych zachodnich sąsiadów, gdzie wartość przemyconego towaru wzrosłaby kilkakrotnie.

Zasadzka została przygotowana w nocy na jednym z punktów poboru opłat. Tuż po godzinie 5.00 funkcjonariusze zauważyli auta z podejrzanymi osobami. Błyskawicznie przeprowadzona akcja pozwoliła na ujęcie wszystkich czterech mężczyzn, jadących dwoma samochodami marki audi. W bagażnikach samochodów znajdowało się w sumie 10 tys. paczek papierosów o wartości 90 tys. zł. Papierosy pozbawione były polskich znaków akcyzowych.

Wszystkich zatrzymanych przekazano Izbie Celnej w Poznaniu, która prowadzić będzie dalsze postępowanie celno-skarbowe.

Policjanci z Terespola także już od jakiegoś czasu obserwowali podejrzewanego kolejarza. Dzisiejszej nocy, w pobliżu dworca kolejowego w Małaszewiczach parę minut po odjeździe międzynarodowego pociągu relacji Warszawa-Mińsk, funkcjonariusze zauważyli 45-latka niosącego dwa worki. Pomagał mu młodszy mężczyzna. Obaj zostali zatrzymani.

W workach znajdowały się nielegalne papierosy – w sumie ponad tysiąc paczek bez znaków skarbowych akcyzy. 45-latek i jego 21-letni syn trafili do policyjnego aresztu. Dzisiaj zajmą się nimi policyjni śledczy. Jak ustalono, wartość uszczuplenia należność na rzecz Skarbu Państwa to ponad 8 tys. zł. Obu mężczyznom grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Z kolei policjanci z Parczewa wczoraj około godz. 23:30 zatrzymali do kontroli drogowej opla vectrę. W czasie przeglądania bagażu stróże prawa ujawnili w samochodzie kilka worków foliowych. Były w nich papierosy bez akcyzy. Ustalono, że mieszkańcy gm. Parczew przewozili ponad 4300 paczek papierosów. 61-letni kierowca auta wraz z 57-letnią pasażerką zostali zatrzymani w policyjnym areszcie do dyspozycji prokuratora.

Kolejne nielegalne papierosy ujawniono także podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusze policji i straży miejskiej z Dusznik Zdroju zatrzymali do kontroli drogowej samochód na czeskich numerach. Pojazdem kierował 36-letni obywatel Ukrainy. Po sprawdzeniu auta policjanci znaleźli ponad 5 tysięcy paczek papierosów bez akcyzy. Papierosy leżały w oryginalnych opakowaniach na siedzeniach pojazdu. Nielegalny towar o wartości blisko 30 tys. zł zabezpieczyli celnicy. Kierowcę ukarano grzywną w wysokości 3 tys. zł.

Za nielegalne posiadanie i przewożenie wyrobów bez polskich znaków akcyzy grozi kara grzywny albo kara do 2 lat więzienia.

  • fot. KWP Lublin
  • fot. KWP Lublin
  • fot. KWP Poznań
  • fot. KWP Poznań
Powrót na górę strony