Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono ponad 30 ton nielegalnego alkoholu

Data publikacji 09.04.2009

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu uderzyli w zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 6 osób i zabezpieczono blisko 33 tys. litrów odkażonego 97-procentowego spirytusu, którego wartość szacowana jest na blisko 2 mln złotych. Sprawa jest rozwojowa. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Zajmujący się sprawą policjanci i prokuratorzy rozpracowywali grupę od 2007 roku. Efektem pracy operacyjnej i śledczej było zlokalizowanie linii technologicznej służącej do odkażania spirytusu z rozcieńczalnika. Nalot na „oczyszczalnię” usytuowaną w popegeerowskich budynkach w gminie Łęczyca CBŚ przeprowadziło w nocy z poniedziałku na wtorek. Wówczas zabezpieczono ponad 20 tys. czystego spirytusu w butelkach plastikowych o pojemności 1 litra i 5 litrów, zlikwidowano linię technologiczną i zatrzymano 2 osoby.

Śledczy ustalili, że odkażony alkohol był wywożony z gminy Łęczyca samochodami dostawczymi i ciężarowymi. To właśnie jeden z takich transportów namierzono w nocy z poniedziałku na wtorek w województwie kujawsko-pomorskim. W ręce stróżów prawa we Włocławku wpadł 36-letni mieszkaniec Ozorkowa, który kierował ciężarowym MAN-em wypełnionym po brzegi spirytusem.

W wyniku przeszukania samochodu zabezpieczono 12 600 litrów alkoholu w 5-litrowych plastikowych butelkach. Wobec zatrzymanego 36-latka wystąpiono już z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Policjanci dotarli również do trzech przedsiębiorców z Ozorkowa, którzy najprawdopodobniej kierowali przestępczym procederem. 7 i 8 kwietnia zatrzymano podejrzewanych mężczyzn w wieku 39, 49 i 53 lat. Zatrzymani na terenie „oczyszczalni” zostali przesłuchani w charakterze świadków i zwolnieni, natomiast na pozostałej czwórce zatrzymanych ciążą poważne zarzuty – udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i dokonania przestępstw karno- skarbowych. Czyny te zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Trwają czynności z udziałem podejrzanych. Po przesłuchaniu Prokuratura Okręgowa podejmie decyzję co do ich dalszych losów. W wyniku działań zabezpieczono łącznie blisko 33 tys. litrów odkażonego spirytusu uzyskanego z rozcieńczalnika, którego wartość funkcjonariusze Izby Celnej oszacowali na około 2 mln złotych. Natomiast uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego obliczone są na kwotę 1,5 mln złotych, a podatku VAT na kwotę 400 tysięcy złotych.

Sprawa jest rozwojowa. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

(źródło: KWP w Łodzi)

Powrót na górę strony