Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ rozbiło grupę fałszerzy euro

Data publikacji 15.04.2009

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Lublinie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o międzynarodowym charakterze, zajmującą się rozprowadzaniem fałszywych banknotów euro na terenie całej Europy. Zatrzymano 27 osób. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Centralne Biuro Śledcze prowadziło skomplikowane przygotowania przez całe Święta Wielkanocne. Do zatrzymań w tej sprawie doszło we wtorek rano. Policjanci CBŚ, wspierani przez antyterrorystów, weszli jednocześnie do ponad 30 obiektów. W akcji brało udział ponad 300 policjantów. Zatrzymano 27 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie państw Unii Europejskiej (m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Niemczech). Grupa zajmowała się wprowadzaniem fałszywych banknotów euro na ogromną skalę. Szacuje się, że wprowadziła do obiegu na terenie UE co najmniej kilkadziesiąt tysięcy sztuk banknotów, o niewyliczonej do chwili obecnej wartości. Podrabiane środki płatnicze to głównie banknoty o nominałach 50 i 100 euro. To pierwszy tego typu przypadek, ujawniony na terenie Unii Europejskiej, aby grupa przestępcza działała na tak szeroką skalę.

Na ślad działalności grupy wpadli policjanci z Centralnego Biura Śledczego jeszcze w 2007 roku. Od tego momentu prowadzono ustalenia, nawiązując kontakty z Europolem. W roku 2008 uzyskane informacje doprowadziły do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Z uwagi na fakt, że grupa działała na terenie kilkunastu państw unijnych, do pomocy zaangażowali się policjanci z Europolu oraz z kilku innych państw unijnych, którzy w tej sprawie współpracują z Centralnym Biurem Śledczym. To właśnie ścisła współpraca z Europolem oraz wymiana informacji w zakresie własnych ustaleń doprowadziła do rozpracowania osób biorących udział w tym procederze. Do Polski przyjechali policjanci z Hiszpanii, funkcjonariusze z Europolu oraz przedstawiciele banków z Hiszpanii. Ustalono też przywódcę grupy. Jest nim 29-letni Radosław B., pochodzący z Chełma, na stałe mieszkający na terenie Włoch. Pewnie też dlatego większość osób zwerbowanych do grupy pochodzi z Lubelszczyzny. Policjanci zatrzymali też obywatelkę Rumunii, która odgrywała jedną z kluczowych ról w grupie, tzw. kierownika zespołu. Do grupy zwerbowano m.in. funkcjonariusza służby więziennej oraz dwóch mężczyzn, którzy są aktualnie żołnierzami Wojska Polskiego.

Jeszcze dziś zapadną decyzje w zakresie stosowania środków zapobiegawczych wobec zatrzymanych. Za wprowadznaie w obieg fałszywych banknotów grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

To pierwsza realizacja w tym śledztwie. Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne czynności w tej sprawie.

(źródło: CBŚ KGP)

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.48 MB)

Powrót na górę strony