Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Chcesz sprowadzić samochód z Niemiec? Uwaga na oszustów!

Od pewnego czasu grupa oszustów oferuje na niemieckich portalach motoryzacyjnych możliwość zakupu samochodów po zaniżonej cenie. Podawane dane właścicieli są najczęściej fikcyjne, niemniej pewna ich część, to dane osób faktycznie istniejących. Przestępcy w tym celu uzyskują personalia osób rzeczywiście sprzedających samochody, prosząc ich o przesłanie e-mailem kopii dokumentu tożsamości. Opisy samochodów i ich zdjęcia ściągane są również z innych anonsów. W części prezentowanych zdjęć widoczne są nawet tablice rejestracyjne.

Faktyczni posiadacze samochodów nie wiedzą, że ich pojazdy są oferowane do sprzedaży. Do kontaktów sprawcy używają najczęściej adresów e-mail jednej z firm amerykańskich. W ostatnim jednak czasie korzystają również z e-maili innych znanych firm światowych. Po nawiązaniu kontaktu przez klienta, do zainteresowanego trafia odpowiedź w języku angielskim. W tym celu używane są gotowe wzory, które we wszystkich odpowiedziach są prawie identyczne.

Sprawcy informują w nich, że z pewnych powodów przenoszą się z Niemiec, najczęściej do Londynu. W związku z tym chcą sprzedać posiadany w Niemczech samochód osobowy, którego przewożenie do Anglii nie jest opłacalne. Opisywane w e-mailach pojazdy są zazwyczaj przedstawiane jako pełnowartościowe i bezwypadkowe. Przestępcy opisują, że usiłowali, jak dotąd bezskutecznie, sprzedać samochód, a poprzez częste przyjazdy z Anglii do Niemiec ponieśli już konkretne straty. Z tego też powodu żądają wpłacenia zaliczki.

Pieniądze są przekazywane przez rzekomo zaufaną firmę powierniczą, na stronie której umieszczony był anons z ogłoszeniem. Firmy te jednak nie prowadzą tego rodzaju usług, a działają jedynie poprzez umożliwienie kontaktu sprzedającego samochód z jego potencjalnym nabywcą. Rzeczywista sprzedaż odbywa się już wyłącznie pomiędzy zainteresowanymi.

Poszkodowani otrzymują e-mail od rzekomej firmy powierniczej. W tym celu sprawcy zarejestrowali już różne dokumenty, które przy pobieżnym sprawdzaniu robią wrażenie należących do legalnie działających firm. Większość z nich jest zarejestrowana w USA i w Niemczech pod fałszywymi danymi. Adresy e-mailowe domen na pierwszy rzut oka stwarzają wrażenie, iż pochodzą ze znanych niemieckich portali motoryzacyjnych. W tym celu używana jest część graficzna tych stron internetowych.

Ponadto sprawcy posługują się grafiką firm odpowiedzialnych w internecie za bezpieczeństwo. W przypadku sprawdzania domen przez poszkodowanych, trafiają oni na poważne firmy niemieckie. Te z kolei nie wiedzą nic o przekazywaniu domen, lub nie są w stanie się przed tym zabezpieczyć, z uwagi na umiejscowienie portali na terenie USA.

Po nawiązaniu kontaktu poszkodowani mają przekazać żądaną kwotę pieniędzy poprzez amerykańską sieć kurierską do rzekomej firmy powierniczej. W niektórych przypadkach transakcja miała być realizowana na konto bankowe za granicą. Część zainteresowanych kupnem faktycznie przekazała żądane pieniądze poprzez kurierów podanej w liście osobie. Najczęściej były to kwoty od 3000 do 5000 euro. Przestępcy posługują się również numerami faksów w większych miastach niemieckich. Są to numery wywoławcze zarejestrowane na firmę z USA. Tak więc sprawcy mogą w rzeczywistości uprawiać swoją przestępczą działalność z różnych zakątków na całym świecie. Na podstawie przesłanych numerów transferowych przekazów pieniężnych oraz sfałszowanych dokumentów tożsamości, przestępcy wypłacają gotówkę w jednej z filii firmy kurierskiej i dalszy kontakt z nimi ulega zerwaniu. Oszuści korzystali też z telefonów komórkowych, które kupili posługując się fałszywymi danymi.

Przestrzegamy wszystkie osoby, które mają zamiar kupić samochód poprzez portale internetowe przed oszustami. Wszystkich pokrzywdzonych w podobny sposób prosimy o zgłoszenie przestępstwa w miejscowej jednostce policji.


Zobacz również:
• 15.12.05 Wrocław: 16-letni oszuści internetowi zatrzymani przez policjantów
• 02.12.05 Gorzów: Przestępcza działalność grupy hakerów przerwana
• 17.11.05 Bydgoszcz: Pirat internetowy wpadł w sieć... Policji
• 02.11.05 Rzeszów: Internetowi oszuści "wypadli" z sieci

Powrót na górę strony