Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna plantacja marihuany zlikwidowana

Data publikacji 17.04.2009

Zachodniopomorscy policjanci zlikwidowali na terenie powiatu stargardzkiego już czwartą plantację marihuany od początku bieżącego roku. Tym razem kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, wspólnie z funkcjonariuszami ze Stargardu Szczecińskiego, ujawnili plantację, na której rosło prawie 800 sadzonek konopi indyjskich.

Od początku roku zachodniopomorscy policjanci zlikwidowali już cztery plantacje marihuany. Dwie z nich znajdowały się na terenie powiatu łobeskiego, trzecia w Szczecinie, a ostatnia w powiecie stargardzkim. W sumie zabezpieczono blisko półtora tysiąca krzewów konopi indyjskich i zatrzymano siedem osób, które czekają na osądzenie w aresztach.

Ostatnia sprawa, związana z ujawnieniem czwartej plantacji, została zrealizowana przez kryminalnych ze Stargardu, którzy współpracowali z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Wszystkie działania były poprzedzone wcześniejszym rozpoznaniem i obserwacją. Zebrane informacje potwierdziły się, kiedy policjanci weszli na teren jednej z posesji znajdującej się w powiecie stargardzkim.

Zatrzymany tam 38-letni mężczyzna był zupełnie zaskoczony. Kryminalni podczas przeszukania specjalnie przygotowanego pomieszczenia ukrytego pod ziemią odnaleźli plantację narkotyków. Z podwórza prowadziły tam jedynie niewielkie schody, resztę skrywała warstwa ziemi, tak aby cała konstrukcja była niewidoczna z pobliskiej drogi. W pomieszczeniu o wymiarach około 50 metrów kwadratowych znajdowały się rośliny konopi indyjskich w różnym stadium wzrostu. Cała plantacja wyposażona była w sztuczne oświetlenie, system nawadniający i wentylacyjny oraz w czujniki do pomiaru temperatury, wilgotności oraz kwasowości ziemi. Ponadto we wnętrzu były specjalne nawozy do uprawy roślin, przy pomocy których uzdatniano ich wzrost.

W sumie policjanci zabezpieczyli prawie 800 sztuk krzaków od małych sadzonek do 1,5- metrowych krzewów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nielegalna uprawa do czasu jej likwidacji pozwoliła na wyprodukowanie około 6 kilogramów środków odurzających o czarnorynkowej wartości około 150 tys. zł. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli fachową literaturę dotyczącą uprawy konopi indyjskich oraz elektroniczne wagi. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o łącznej wartości około 35 tys. zł.

W związku z tą sprawą policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn. Drugi z nich wpadł na terenie powiatu goleniowskiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że to on był odbiorcą narkotyków oraz najprawdopodobniej handlował nimi. W jego mieszkaniu podczas przeszukania policjanci znaleźli ponad 100 gramów suszu roślinnego.

Komendant ze Stargardu wystąpił z wnioskiem do prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec obu mężczyzn. Prokurator do wniosku się przychylił, a sędzia postanowił że zatrzymani najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie. Za zarzucane czyny grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Szczecinie)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.25 MB)

Powrót na górę strony