Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

III Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców

Data publikacji 26.04.2009

26 kwietnia przypada III Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców. Od 4 lat organizowany jest przed długim weekendem. Głównym problemem na polskich drogach jest nadmierna prędkość, dlatego też tegoroczny plakat dnia modlitw przestrzega przed jej skutkami.

22 kwietnia br. w Episkopacie Polski odbyła się konferencja zapowiadająca III Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców, w której wzięli także udział przedstawiciele Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Natomiast 26 kwietnia to dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców organizowany jest od czterech lat, przed długim weekendem, przez krajowego duszpasterza kierowców ks. Marian Midura we współpracy z Komendą Główną Policji i Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas niedzielnych uroczystości będą propagowane poprawne zachowania kierowców na drogach, zawarte także w "Dekalogu kierowcy".

Tegoroczny plakat na dzień modlitw za kierowców przestrzega przed nadmierną prędkością. Jest to, jak zaznacza ks. Midura, główny problem na polskich drogach. W ciągu ostatnich 15 lat zdarzyło się na nich ponad 820 tysięcy wypadków, w których zginęło blisko 100 tysięcy osób, a ponad milion zostało rannych. Badania europejskie wykazują zaś, że prawie 25% wypadków jest skutkiem błędnej oceny prędkości przez kierowcę.

Także przewidziany na lata 2007-2015 rządowy program "Razem bezpieczniej", który powstał z inicjatywy Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ma na celu ograniczenie zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia, m.in. niebezpiecznych zachowań na drogach.

"Dekalog Kierowcy":

Nie będziesz egoistą na drodze!
Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi!
Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować!
Szanuj pieszych!
Nie zabijaj - bądź trzeźwy!
Zapnij pasy - będziesz bezpieczny!
Nie bądź brawurowy w prędkości!
Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo!
Pomagaj potrzebującym na drodze!
Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji!
 

Powrót na górę strony