Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlowali nielegalnym paliwem

Data publikacji 24.04.2009

13 osób podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym przerabianiem i obrotem paliwami zatrzymali funkcjonariusze z Wołomina, KSP, CBŚ i Izby Celnej w Warszawie. Zabezpieczono cztery cysterny z podejrzanym paliwem, substancje chemiczne potrzebne do przestępczego procederu, laptopy oraz dokumentację księgową prowadzonej działalności. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 80 tys. złotych oraz 3 auta: bmw, opla i peugeota.

Akcję rozpoczęli policjanci z Wołomina wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego, policjantami wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KSP oraz funkcjonariuszami Izby Celnej w Warszawie w środę późnym popołudniem. Podczas zasadzki na stacji paliw w Radzyminie w trakcie przepompowywania oleju napędowego wytworzonego z oleju opałowego zatrzymano dwie osoby. W tym samym czasie pozostałe grupy realizacyjne wchodziły na teren 20 firm będących odbiorcami oczyszczonego już paliwa, a także do miejsc zamieszkania pozostałych członków grupy. Zatrzymano kolejne 9 osób.

Zatrzymani organizatorzy tego procederu wywodzą się z dawnej tzw. grupy wołomińskiej. Większość była już karana wcześniej za różnego rodzaju przestępstwa kryminalne. Aby zakamuflować swoją działalność, grupa wykorzystywała do odbarwienia oleju opałowego cysternę na naczepie samochodowej. Dzięki temu sprawcy mogli często zmieniać miejsce "odbarwialni". Wyprodukowany olej napędowy, który powinien być opodatkowany, grupa przestępcza sprzedawała na stacjach paliw i właścicielom firm transportowych.

Podczas przeszukania posesji członków grupy zabezpieczono cztery cysterny z paliwem wytworzonym prawdopodobnie w wyniku odbarwienia oleju opałowego (około 60 tys. litrów), substancje chemiczne i sprzęt służący do odbarwiania i mieszania paliwa, laptopy, dokumentację księgową z prowadzonej działalności. Na poczet przyszłych kar zajęto mienie ruchome - 3 auta: bmw, opla i peugeota oraz 80 tys. złotych. Wstępnie straty Skarbu Państwa spowodowane w wyniku działalności grupy przestępczej szacuje się na 3,5 mln złotych.

W czwartek od rana wykonywano dalsze czynności w tej sprawie. Zatrzymano też kolejne cztery osoby do wyjaśnienia. Sprawa ma charakter rozwojowy. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wołomina pod nadzorem praskiej prokuratury okręgowej.
 

(źródło: KSP)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.16 MB)

Powrót na górę strony