Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fikcyjny handel złomem

Data publikacji 24.04.2009

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z prokuraturą zatrzymali na terenie kraju pięć osób, które są podejrzewane o fikcyjny obrót złomem oraz pranie brudnych pieniędzy. W sumie Skarb Państwa stracił ponad milion złotych. Podejrzanym grozi 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Funkcjonariusze z Centralnego Biura wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Szczecinie od kilku miesięcy sprawdzali informacje  dotyczących fikcyjnego obrotu złomem. W trakcie prowadzonych czynności wyszło na jaw, że osoby zajmowały się nie tylko nielegalnym obrotem złomem, ale również praniem brudnych pieniędzy.

Okazało się, że zatrzymane osoby przedstawiały organom podatkowym nieprawdziwe deklaracje podatkowe i wystawiały fałszywe faktury dotyczące działalności gospodarczej w prowadzonych przez siebie firmach. W sumie swoją działalnością narazili  Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych na  ponad milion złotych z tytułu podatku VAT.

Zatrzymania nastąpiły równocześnie na terenie całej Polski. Mężczyźni byli całkowicie zaskoczeni i nie stawiali oporu. Po zatrzymaniach przewieziono ich do prokuratury. Jak ustalono w prowadzonym śledztwie wystawiali oni fikcyjne faktury z czego uzyskiwali finansowe korzyści. Aby utrudnić wykrycie swojego procederu pieniądze, którymi później obracali, przelewali na konta bankowe.

Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty fikcyjnego obrotu złomem na terenie danych województw poprzez wystawianie nieprawdziwych deklaracji podatkowych i fałszywych faktur z działalności gospodarczej swoich firm oraz poświadczanie nieprawdy odnośnie transakcji obrotu złomem wskazujących nieprawdziwe źródło jego pochodzenia.

Ponadto zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy, to znaczy obrotu na kontach bankowych pieniędzmi uzyskanymi w wyniku fikcyjnego handlu złomem. Wobec wszystkich pięciu osób Sąd Rejonowy w Szczecinie na wniosek prokuratury zastosował tymczasowy areszt.

Za powyższą działalność grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.

(źródło: KWP w Szczecinie)
 

Powrót na górę strony