Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"By służyć wartościom"– ku pamięci wydarzeń w Miętnem

Data publikacji 26.04.2009

Premiera spektaklu "By służyć wartościom" w reżyserii inspektora Grzegorza Jacha z komendy głównej Policji była jednym z głównych punktów programu 25-ej rocznicy obrony krzyża w Miętnem. Wydarzenia, które do dziś żywe jest w pamięci mieszkańców nie tylko tej miejscowości. Ćwierć wieku temu, w szkole rolniczej w Miętnem młodzież stanęła w obronie krzyży, które podstępnie zostały zdjęte ze ścian sal lekcyjnych.

Uroczystość, która zbiegła się z rocznicą założenia szkoły, uświetnili swoją obecnością Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Adam Bielan, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk, Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz, Kurator Oświaty w Warszawie Joanna Kaniuk, poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, p.o. Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Rafał Batkowski oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, księża, nauczyciele i absolwenci szkoły.

Mszę św. przy krzyżu upamiętniającym historyczne wydarzenia odprawił Ks. Biskup Zbigniew Kiernikowski. Następnie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, pod którą goście złożyli kwiaty.

Jednym z głównych punktów uroczystości była premiera spektaklu „By służyć wartościom” wyreżyserowanego przez inspektora Grzegorza Jacha z Komendy Głównej Policji. Udział w nim wzięło blisko trzystu aktorów, a muzykę skomponował Jerzy Filar – znakomity polski kompozytor i wykonawca piosenek oraz autor tekstów. Nie sposób opisać emocji, jakie towarzyszyły temu występowi. Aktorzy grali nie na scenie, ale pomiędzy ustawionymi trybunami z widzami, pojawiali się z każdej strony niejednokrotnie zaskakując oglądających. Bardzo wyraźny i dynamiczny przekaz, muzyka, nawiązania do wydarzeń sprzed 25 lat u oglądających przywoływały wspomnienia, łzę w oku, emocje. Wielki teatr w niezwykłym miejscu…

Po premierze miało miejsce przekazanie scenariusza spektaklu wraz z prawami autorskimi dyrekcji szkoły w Miętnem, jako symboliczny gest w nawiązaniu do wydarzeń tamtego okresu, gdzie formacja Milicji i uczniowie szkoły stali po przeciwnych stronach barykady. Gest ten miał na celu potwierdzenie tego, że dziś stoimy po stronie wartości, które chcemy przekazać młodemu pokoleniu, by unikali błędów z przeszłości, a przyszłość budowali w oparciu o system wartości.

(źródło: KWP w Radomiu)

Powrót na górę strony