Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚ zatrzymali telefonicznych oszustów

Data publikacji 28.04.2009

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali czterech mężczyzn, którym zarzuca się oszustwo na szkodę jednego z operatorów sieci komórkowych. Szacuje się, że w wyniku ich przestępczej działalności operator poniósł straty na ponad 900 tys. złotych. Decyzją prokuratury oszuści podpisywać będą listę osób dozorowanych. Sprawa jest rozwojowa.

Oszuści kupowali legalnie karty SIM. Następnie umieszczali je w specjalnych urządzeniach i za ich pomocą wbrew warunkom umowy z operatorem transferowali połączenia telefoniczne po niższej cenie. Straty jakie poniósł operator wyniosły 905 740 zł. Mężczyźni podejrzani są również o usunięcie zapisu informacji o numerach telefonicznych wywołujących połączenia, które stanowią dane informatyczne o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania organów i instytucji państwowych. Obowiązek gromadzenia i przechowywania takich danych spoczywa na operatorze komórkowym.

Mężczyznom przedstawiono zarzut oszustwa. Prokuratura zastosowała wobec nich policyjny dozór. Za oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przewidują, że sprawa ma charakter rozwojowy.

(źródło: KWP w Rzeszowie)
 

Powrót na górę strony