Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piętnastolatek zatrzymany za "phishing"

Data publikacji 28.04.2009

W ręce policjantów z Poznania wpadł nastolatek ze Środy Wielkopolskiej, który założył strony internetowe łudząco podobne do portalu „Nasza Klasa”. Z ich pomocą kradł dane osobowe internautów i z nich korzystał. Policjanci przekazali sprawę do sądu dla nieletnich.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w komendzie wojewódzkiej Policji w Poznaniu namierzyli 15-latka, który na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku założył strony internetowe łudząco przypominające portal społecznościowy „Nasza Klasa”. Wspólnie ze specjalistami działu bezpieczeństwa portalu funkcjonariusze ustalili, że nastolatek umieścił na swoich stronach ukryte skrypty pozwalające nielegalnie zdobyć loginy i hasła użytkowników portalu. W ten sposób uzyskał dostęp do prawie czterdziestu kont użytkowników „Naszej Klasy”.

Chłopiec, dysponując danymi internautów, zmieniał ich profile i hasła. Rozsyłał także maile do innych użytkowników portalu. Poszkodowane osoby złożyły skargę do administratora, a ten zainteresował sprawą policyjnych informatyków z wydziału przestępczości gospodarczej KWP w Poznaniu.

Policjanci ustalili, że strony internetowe służące do kradzieży danych osobowych zostały założone przez nastolatka ze Środy Wielkopolskiej. Wszystkie materiały dowodowe zostały przekazane do sądu rodzinnego, który przeprowadzi postępowanie wyjaśniające.

(źródło: KWP w Poznaniu)

 

Powrót na górę strony