Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: To był rok...

Policjanci w minionym roku jak zawsze mieli pełne ręce roboty. Nie brakowało spraw dużych i ciekawych. Wszystkich przypomnieć nie sposób, ilość policyjnych interwencji każdego dnia liczona jest w tysiącach. Przypominamy sprawy różne. Takie, w których antyterroryści zatrzymywali groźnych przestępców, ale też takie, w których sukces związany z ujęciem przestępcy rodził się w zaciszu policyjnych laboratoriów.

 

15 stycznia Policjanci z Centralnego Biura Śledczego z Gdańska i Warszawy zatrzymali dwóch bardzo groźnych przestępców z najbliższego otoczenia Andrzeja H. ps. "Korek", szefa tzw. "grupy mokotowskiej", który został zatrzymany w lipcu 2004 r. przez policjantów CBŚ. Zatrzymani to Bogusław K. ps. "Bolo", który był prawą ręką "Korka" i Mirosław K., bliski współpracownik szefów grupy. To on był organizatorem przemytu przez Polskę 60 tys. tabletek niepamięci, które w październiku ub. roku zza wschodniej granicy miały trafić do krajów skandynawskich.

Pięć dni później, 20 stycznia, Policjanci z warszawskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego odebrali przestępcom z tzw. "grupy mokotowskiej" około 20 kilogramów amfetaminy. Zatrzymano 3 mężczyzn i jedną kobietę. Byłą to kolejna operacja antynarkotykowa CBŚ wymierzona w narkotykowe biznesy "grupy mokotowskiej".

21 marca: Policjanci ze śląskiego i warszawskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego przeprowadzili operacje antynarkotykowe, udaremniając wprowadzenie na rynek ponad 90 tys. tabletek ekstazy oraz prawie 1,5 tysiąca sadzonek marihuany. W obu przypadkach narkotyki przemycono do Polski z Holandii.

25 marca 13 osób działających w grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją alkoholu i wprowadzaniem go do sprzedaży zostało zatrzymanych przez policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Policjanci przeprowadzili akcję jednocześnie w wielu miejscach na terenie całej Polski, m.in. w: w Szczecinie, Stalowej Woli, Lublinie, Białymstoku, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Łodzi, Olsztynie i Biłgoraju.

12 kwietnia: kilkumiesięczna współpraca policjantów z Podkarpacia, Opolszczyzny i Śląska zakończyła się sukcesem i rozbiciem grupy przestępczej, której członkowie dopuścili się m.in. poważnych włamań, powodując straty nawet na kilkaset tysięcy złotych. Zatrzymano 8 osób. W akcji wzięło udział 120 policjantów, także opolscy i rzeszowscy antyterroryści.

10 maja rozbita została grupa "Fusa". Ponad 100 policjantów, uczestniczyło w zatrzymaniu 12 osób - członków zorganizowanej grupy przestępczej o zbrojnym charakterze. Wszyscy zatrzymani podejrzewani są o uprowadzenia dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, fałszerstwa dokumentów, wyłudzenia kredytów na podstawione osoby.

26 października Centralne Biuro Śledcze zamknęło narkotykowy 'szlak bałkański'. Policjanci zatrzymali 26 przestępców, którzy na ogromną skalę organizowali do Polski przemyt kokainy tzw. "szlakiem bałkańskim". W operacji zatrzymania uczestniczyło około 400 policjantów. Przemycana heroina trafiała do Polski głównie z Bułgarii. Trafiała do kraju w skrytkach samochodów osobowych i ciężarowych. Najczęściej konstruowano skrytki mogące pomieścić kilkanaście kilogramów narkotyku. Policjanci z CBŚ cały czas w fazie rozpracowywania grupy współpracowali z policją z Bułgarii.

Dwa dni później 28 października policjanci z pomorskiego "Archiwum X" zanotowali kolejny sukces. Dzięki ich pracy aresztowano dwie osoby podejrzane o współudział w dokonaniu w 1989 r. w Słupsku brutalnego zabójstwa 76-letniej kobiety.

17 listopada po raz kolejny policjanci z Centralnego Biura Śledczego uderzyli w struktury przestępcze. Zatrzymano członków grupy przestępczej działającej od kilku lat na terenie województw warmińsko-mazurskiego i łódzkiego podejrzanych m.in. o wymuszanie haraczy i handel bronią, a także członków grupy przestępczej działającej na terenie województwa świętokrzyskiego. Rozbita grupa przestępcza była największą rozbitą dotychczas w województwie świętokrzyskim. Jej członkowie należeli wcześniej do grupy "Chińczyka" W akcji zatrzymywania przestępców uczestniczyło 70 policjantów. Funkcjonariusze "odwiedzili" 20 miejsc, w których przebywali przestępcy.

22 listopada ponad 130 policjantów wkroczyło do mieszkań i kryjówek członków tzw. grupy modlińskiej. Zatrzymano 5 osób. Zatrzymani mają na swoim koncie zabójstwa, uprowadzenia dla okupu, haracze, napady rabunkowe i handel narkotykami. To właśnie ta grupa odpowiada za zabójstwo Artura Z i Małgorzaty R. na terenie Twierdzy Modlin w sierpniu 2005 r. Wówczas to ofiary uprowadzono, działając metodą na policjanta a następnie wywieziono i zamordowano. Motywem tego przestępstwa były porachunki pomiędzy grupami przestępczymi.

24 listopada policjanci zlikwidowali nielegalną wytwórnię Glauberytów. Czterech przestępców zamieszanych w produkcję i dystrybucję pistoletów maszynowych "Glauberyt" zatrzymali policjanci z radomskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego. Broń produkowana była na bazie oryginalnych części w mieszkaniu jednego z zatrzymanych - pracownika zakładów zbrojeniowych w Radomiu. Do chwili zatrzymania przestępcy zdążyli "wyprodukować" co najmniej kilkanaście sztuk.

1 grudnia "Bokser" z "ośmiornicy" znalazł się poza ringiem. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi, wsparci policjantami z Gdańska, zatrzymali pierwszego z listy najbardziej poszukiwanych w Łódzkiem i piątego w kraju, 37-letniego Włodzimierza G. ps. Bokser. Włodzimierz G. poszukiwany był listem gończym za przynależność do "zbrojnego ramienia łódzkiej ośmiornicy". "Bokser" podejrzewany jest o kierowanie związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, który ma na koncie zabójstwa, uprowadzenia dla okupu, wymuszanie haraczy i wiele innych najpoważniejszych przestępstw kryminalnych.

14 grudnia piotrkowscy policjanci wykorzystując najnowszą technikę ustalili sprawcę zabójstwa sprzed 9 lat. Do zdarzenia doszło w styczniu 1996 roku. Na obrzeżach miasta znaleziono ciało 45-letniej mieszkanki Piotrkowa Trybunalskiego. Ujawniony na miejscu zabójstwa odcisk linii papilarnych został zweryfikowany przez czujne "oko" systemu identyfikacji śladów papilarnych AFIS. Wskazał on jego właściciela, który był już daktyloskopowany w związku z zarzutami rozboju i włamania. 48-letni mężczyzna został zatrzymany.

Dzień później, 16 grudnia, podobny sukces odnieśli policjanci z KWP w Katowicach. Ustalili podejrzanego o zabójstwo 67-letniej mieszkanki Chorzowa. Do zdarzenia doszło w 1989 r. Zabezpieczone wtedy ślady biologiczne i daktyloskopijne (odbitki linii papilarnych) policjanci postanowili raz jeszcze zbadać je przy użyciu nowoczesnych metod badawczych. Okazało się, że jeden z nich należy do 51-letniego mieszkańca Świnoujścia, karanego w przeszłości za kradzieże. Były marynarz został zatrzymany.

20 grudnia warszawski CBŚ uderza w "grupę mokotowską". Wczesnym rankiem równocześnie w Warszawie, Białymstoku, Szczecinie i Gdańsku blisko 160 policjantów wspomaganych przez kilkudziesięciu antyterrorystów zatrzymało 17 osób. Przestępcy zajmowali się przemytem i handlem narkotykami, dokonywali brutalnych napadów z bronią w ręku oraz handlowali bronią.

22 grudnia nastąpił ciąg dalszy wydarzeń z 22 listopada, tym razem w rękach policji znaleźli się "Zwierzak" i "Józio" - szefowie gangu modlińskiego odpowiedzialni m.in. za podwójne zabójstwo na terenie twierdzy Modlin. Na swoim koncie przestępcy mają uprowadzenia, napady, handel bronią i narkotykami na skalę międzynarodową.

O tych i setkach innych spraw przeczytasz w naszy archiwum

Powrót na górę strony