Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za handel ludźmi ścigano ich ENA

Data publikacji 11.05.2009

Dwóch obywateli Rumunii poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania zatrzymali kryminalni z komendy stołecznej Policji. 42-letnia Olimpia T. i 45-letni Miron T. ścigani byli w związku z handlem ludźmi. Rumuńska Policja podejrzewa, ze małżeństwo "wynajmowało" niepełnosprawnych i zmuszało ich do żebrania na ulicach Budapesztu. Niewykluczone, że podobnym procederem zajmowali się od pół roku w Polsce.

Małżeństwo obywateli Rumunii wpadło w ręce funkcjonariuszy zespołu poszukiwań i identyfikacji wydziału kryminalnego KSP na kempingu na Grochowie. Oboje podawali fałszywe dane. Policjanci jednak nie mieli wątpliwości, co do ich tożsamości. Dysponowali dokładnymi fotografiami poszukiwanych, przekazanymi przez policję rumuńską.

Jak wynika z ustaleń, 42-letnia Olimpia T. i 45-letni Miron T. poszukiwani byli Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym w czerwcu 2008 r. przez sąd okręgowy w Rumunii. Oboje podejrzewani są o to, że na przełomie 2007 i 2008 r. "wynajęli" osobę niepełnosprawną i zmuszali ja do żebractwa na ulicach Budapesztu. W zamian osoba taka miała otrzymywać wyżywienie i zakwaterowanie, drobne kwoty miały tez wpływać do rodziny niepełnosprawnego. Miejscowa Policja przypuszcza, że tak wykorzystanych przez nich osób może być znacznie więcej.

Małżeństwo w obawie przed odpowiedzialnością karną w swoim kraju postanowiło wyjechać za granicę. Od co najmniej pół roku ukrywali się w Polsce. Niewykluczone, że i tu próbowali zdobyć pieniądze wykorzystując niepełnosprawnych.

(źródło: KSP)

 

Powrót na górę strony