Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wytwarzali materiały wybuchowe

Data publikacji 28.05.2009

Ponad kilogram materiałów wybuchowych zabezpieczyli policjanci u trzech młodych mieszkańców powiatu oleskiego. W domowym laboratorium funkcjonariusze ujawnili również narzędzia i substancje mogące służyć do ich wyrobu. Z uwagi na niebezpieczeństwo niekontrolowanej detonacji, policyjni pirotechnicy na nieczynnej żwirowni zneutralizowali część z zabezpieczonych materiałów.

Opolscy policjanci współpracując z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzech młodych mieszkańców powiatu oleskiego, podejrzewanych o wyrób i posiadanie materiałów wybuchowych.

W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez młodych ludzi, funkcjonariusze ujawnili substancje wybuchowe, w tym czarny proch, pentryt i TATP. - łącznie ponad kilogram gotowych materiałów wybuchowych. Ponadto policjanci zabezpieczyli substancje chemiczne i urządzenia mogące służyć do wyrobu materiałów wybuchowych. Ze względu na niebezpieczeństwo niekontrolowanego wybuchu, część materiałów policyjni pirotechnicy zdetonowali na nieczynnej żwirowni. Resztę substancji zabezpieczono do badań laboratoryjnych.


Jak ustalili śledczy, gromadzone i wytwarzane w piwnicy jednego z budynków w Oleśnie materiały wybuchowe i pirotechniczne, wykorzystywane miały być do konstruowania petard.

Ilość wytworzonych materiałów nie stanowiła na szczęście większego zagrożenia dla mieszkańców budynku. Jednak były to ilości wystarczające by nieumiejętne manipulowanie przy nich skończyło się tragicznie.

Zatrzymani 18-latkowie to uczniowie szkół średnich, mieszkańcy powiatu oleskiego. Przedstawiono im zarzut posiadania i wyrobu substancji wybuchowych, za co grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Opolu)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja