Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili ponad 14 milionów złotych

Data publikacji 29.05.2009

Policjanci zatrzymali dwóch oszustów, którzy w ciągu ostatnich kilku miesięcy wyłudzili ponad 14 milionów złotych. Decyzją sądu zarówno 27-latek jak i 34-latek zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im 10 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi realizując czynności prowadzone pod kryptonimem „Biznesmen” zebrali materiał dowodowy potwierdzający nieuczciwą działalność dwóch przedsiębiorców. Obaj mężczyźni od kilku lat działali w branży elektronicznej a konkretnie handlowali na dużą skalę akcesoriami komputerowymi. Prezesem firmy był 27-latek, który współpracował z 34-latkiem. Na podstawie umowy z jednym z łódzkich banków uzyskali świadczenie finansowania działalności gospodarczej. Polegało to na tym, że po okazaniu w banku faktury sprzedaży towaru oraz oświadczenia kontrahenta o otrzymaniu towaru i zobowiązania do zapłaty na wyznaczone konto bankowe w terminie do 90 dni, łódzka firma otrzymywała z banku kwotę należności pomniejszoną o prowizję. Biznesmeni umocnili swoją wiarygodność kilkunastoma wcześniejszymi operacjami finansowymi opiewającymi na duże kwoty. W okresie od listopada 2008 roku do maja 2009 roku dopuścili się wyłudzeń na łączną sumę ponad 14 milionów złotych okazując w banku sfałszowane dokumenty.


Podrabiali faktury i oświadczenia rzekomo wystawiane na warszawskiego kontrahenta, z którym wcześniej już realizowali transakcje. Dla uśpienia czujności banku początkowo wpłacali na konto pewne sumy pieniędzy w imieniu odbiorcy towaru jednak zdecydowanie niższe w porównaniu z rzekomym zobowiązaniem. W tym czasie placówka bankowa sfinansowała ich, jak się okazało, upozorowaną działalność, wypłacając oszustom kolejne transze pieniędzy. Po nawiązaniu kontaktu i współpracy z przedstawicielami banku 27 maja obaj podejrzani zostali zatrzymani podczas biznesowego spotkania. Byli bardzo zaskoczeni.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, w tym wielu tomów dokumentacji finansowej, przedstawiono im m.in. zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentacji, posługiwania się sfałszowanymi dokumentami, oszustwa kredytowego, wyłudzenia mienia znacznej wartości za co grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście.

(źródło: KWP w Łodzi)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja