Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skradli dane użytkowników serwisu internetowego

Data publikacji 17.09.2009

Policjanci z KWP w Poznaniu ustalili osoby odpowiedzialne za włamanie na serwer komputerowy firmy wykop.pl i kradzież bazy danych ponad 100 tys. zarejestrowanych na nim użytkowników. Funkcjonariusze odzyskali i zabezpieczyli skradziony wykaz loginów i zaszyfrowanych haseł. Za włamanie i kradzież danych informatycznych oraz zakłócenie działania baz danych grozi kara do 3 lat więzienia.

Administratorzy serwisu internetowego wykop.pl 20 sierpnia stwierdzili, że kilka godzin wcześniej przez sieć internetową nastąpił atak hakerski na ich serwer. Po pokonaniu zabezpieczeń sprawcy ukradli plik zawierający bazę danych użytkowników serwisu. W bazie znajdowały się loginy i zaszyfrowane hasła do kont internautów.

Sprawą zajęli się policyjni eksperci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Po analizie szczegółowych informacji przekazanych przez administratorów serwisu funkcjonariusze zajmujący się przestępczością komputerową ustalili, w jaki sposób przeprowadzono atak i włamanie na serwer. Ponadto śledczy stwierdzili, że internetowi złodzieje udostępnili skradzione dane kilku innym osobom. Dopuścili się także swoistego szantażu wobec okradzionego serwisu. Grożąc ujawnieniem całej bazy danych, oczekiwali od serwisu „ciekawych propozycji”.

Wytropienie i ustalenie hakerów zajęło policjantom kilkanaście dni. Pomocna była przy tym bliska współpraca z administratorami zaatakowanego serwisu. Okazało się, że wytypowane osoby pochodzą z różnych miast. Główna trójka podejrzanych, odpowiedzialna za włamanie, to 18-latek z Olsztyna i dwóch 15-latków z Włocławka i Braniewa. Pozostałe osoby zamieszane w sprawę to mieszkańcy Bielska Białej, Braniewa i Poznania. Podczas przeszukania mieszkań policjanci zabezpieczyli sprzęt komputerowy. Odzyskali także wszystkie skradzione kopie bazy danych. Nie ma żadnych wiarygodnych informacji, że obecnie dane użytkowników są w jakikolwiek sposób zagrożone.

Za włamanie i kradzież danych informatycznych oraz zakłócenie działania baz danych grozi kara do 3 lat więzienia.

(źródło: KWP w Poznaniu)
 

Powrót na górę strony