Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rewolucji ciąg dalszy

Data publikacji 01.02.2007

Są dobre wiadomości! W projektach nowych wzorów mundurów dla policjantów, które w styczniu przedstawili studenci łódzkiej ASP, uwzględniono wszystkie (albo prawie wszystkie) postulaty funkcjonariuszy z pierwszej linii - patrz artykuł "Uniform marzeń" na stronach 22-24.

Większość prezentowanych wcześniej propozycji powędruje najprawdopodobniej do kosza.

JEST GOLF!

Troje studentów ASP w Łodzi - Maria Kuźma (V rok), Piotr Suchocki (absolwent) i Michał Szulc (V rok) - jest w stanie pogodzić nawet najbardziej sprzeczne postulaty policjantów, np. czy spodnie bojówki powinny być wpuszczane do butów, czy zakładane na wierzch. Wymyślili, że można i tak, i tak. Na dole zaproponowali podwójną nogawkę. Z wierzchu zakończoną tunelem z szeroką gumką, dzięki której można ją założyć na buty i to w dowolnym miejscu (np. na spodzie lub na górze cholewki). Od środka będzie część ortalionowa, zakończona tasiemką, wkładana do buta.

Jest golf na zimę i chłodne dni (i tym samym nie ma szalików)! Wszystkie kurtki letnie i zimowe sięgają do pasa, na którym znajduje się całe wyposażenie policjanta. Są wzmocnienia na łokciach, kolanach, w kroku i na pośladkach. Guziki tylko w koszulach, w pozostałych elementach dobre zamki błyskawiczne pozwalające się rozpinać i zapinać jednym pociągnięciem ręki. Nie muszą być na środku, lecz z boku, tak aby obok było więcej miejsca na kieszeń.

I KIESZENIE!

Kieszenie dokładnie dostosowane do potrzeb, czyli noszonego w nich wyposażenia (pomyślano nawet o tych na kanapki) z możliwością ich wewnętrznej regulacji (można je powiększać lub zmniejszać za pomocą specjalnego paska w środku, aby dopasować do noszonych w nich przedmiotów). Wszystkie zapinane na rzepy lub napy, by w czasie jakichkolwiek czynności nic z nich nie wypadało.

Na spodniach nie ma żadnych lampasów! Elementy odblaskowe mogą być dopinane na rzepy lub napy (zatrzaski). W jednej z wersji dystynkcje są na pagonach, w innej przypinane napami, w kolejnej naszywane na stójce (zupełnie nie przypomina koloratki!). Będzie czapka bejsbolówka (ewentualnie furażerka), ale skrojona zupełnie inaczej niż obecna. Czapka do munduru wyjściowego i galowego ma być zaprojektowana na wzór amerykański. Nie będzie osobnych mundurów ćwiczebnego i służbowego - powstanie jeden.

KTÓRY WYGRA?

Nie wiadomo jeszcze, który projekt zostanie wybrany. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli KGP i ASP zdecyduje, czy wyłonić jednego zwycięzcę i nagrodzić go (w grę wchodzi 5000 złotych), czy też przyznać nagrodę główną i dwie nagrody pocieszenia, a w zamian wszyscy trzej projektanci z ASP stworzą wspólny wzór munduru, składający się z wybranych przez komisję konkursową najlepszych propozycji poszczególnych elementów.

- To drugie rozwiązanie wydaje się najrozsądniejsze - twierdzi prof. Zygmunt Laskowski z Wydziału Tkaniny i Ubioru Katedry Ubioru łódzkiej ASP. - Z jednej strony z punktu dydaktyczno-pedagogicznego, a z drugiej dla dobra i policjantów, i produktu. Każdy ze studentów zaprojektował przecież jakieś rozwiązanie, które można uznać za najlepsze. Jeśli teraz połączy się je w całość, może powstać projekt prawie idealny.

- Tekst porozumienia ASP i KGP w sprawie mundurów dla policjantów jest obecnie w Biurze Prawnym - poinformował na prezentacji Jacek Sobolewski, zastępca komendanta głównego Policji. Zaraz po jego podpisaniu odbędzie się posiedzenie sądu konkursowego w Łodzi i wówczas (najpewniej wtedy, gdy lutowy numer "Policji 997" trafi już do Czytelników) wybrane do testowania wzorce zaprezentujemy na stronie internetowej.

 

TADEUSZ NOSZCZYŃSKI
zdj. Andrzej Mitura


Mundur zimowy interwencyjno-patrolowy
Projekt Piotr Suchocki

(kliknij rysunek, aby zobaczyć jego powiększenie)


Mundur ćwiczebny męski
Projekt Maria Kuźma
   
Mundur ćwiczebny damski
Projekt Maria Kuźma
   
Mundur służbowy damski
Projekt Maria Kuźma

 

(kliknij rysunek, aby zobaczyć jego powiększenie)


Kurtka męska z możliwością dopięcia pikowanej podszewki
Tkanina Canvas, 100% bawełna, kolorystyka granat/druk biel
Projekt Michał Szulc
   
Golf męski
Dzianina: 80% wełna, 20% nylon, kolorystyka granat
Projekt Michał Szulc


Koszulka polo męska z krótkim rękawem
Dzianina Pika, 100% bawełna, kolorystyka granat/druk biel
Projekt Michał Szulc

(kliknij rysunek, aby zobaczyć jego powiększenie)

 
 

 

* * *
 

 

KGP: Mundurowa rewolucja

1 grudnia 2006

 

Będą nowe mundury. To już pewne. Czy będą wyglądały jak te, które w najnowszym numerze zaprezentował miesięcznik "Policja 997" Jaki będzie ich kolor i wzór?

To okaże się po konsultacjach i testach. Najprawdpodobniej będą ciemnogranatowe, jak obecne krawaty albo pagony. Pierwszą partię umundurowania funkcjonariusze otrzymają za darmo - zapewnia Jacek Sobolewski, zastępca komendanta głównego Policji.

O konieczności wymiany mundurów (bo niefunkcjonalne, niewygodne, uszyte z marnych tkanin) mówi się od lat. Potwierdziły to jesienne badania fokusowe w Komendzie Stołecznej Policji i setki postów na internetowym forum policjantów (www.ifp.pl). Jedni chcą jak najszybszej wymiany obecnych policyjnych mundurów, drudzy boją się, że odbędzie się to kosztem zapowiadanych podwyżek płac, nagród czy premii. Jacek Sobolewski twierdzi, że tak się nie stanie, a wysokość tzw. mundurówki nie ulegnie zmianie. I to mimo że w Polsce jest ona najwyższa w Europie (np. Niemcy dostają 250 euro na rok, a Finowie ani grosza - za to płacą 40 proc. ceny, resztę dopłaca pracodawca).

ZACZYNAJĄC OD NICI

W połowie października br. odbyły się pierwsze spotkania z producentami tkanin i wyrobów mundurowych mogących mieć zastosowanie w Policji. Uczestniczył w nich projektant mody Bernard Hanaoka, konsultant Policji ds. nowych wzorów mundurów. Z pytań, które zadawał, można było wywnioskować, że dokładnie zapoznał się z opiniami policjantów, uzyskanymi przez BKS KGP podczas badań fokusowych. Zajmował się nawet takimi szczegółami, jak dobór odpowiednich nici (które się nie prują, a ścieg nie powoduje przemakania), jakość włóknin (które nie blakną na słońcu, nie wycierają się po kilku praniach, nie powodują alergii, są odporne na deszcz, wiatr, zimno i upały oraz pozwalają "oddychać"). Pytał o "zdrowe" wkładki do butów, samosznurujące się jednym ruchem ręki sznurówki, o samoprasujące się na ciele koszule itd.

Na tych spotkaniach ustalono, że Policja sama po konsultacjach z użytkownikami wypracuje projekt munduru i dopiero wówczas ogłosi przetarg.

 Mundur służbowy letni z koszulką polo

 Mundur
służbowy letni
z koszulką
polo

Mundur służbowy wyjściowy

Mundur służbowy wyjściowy

Mundur ćwiczebny dla służb prewencji

Mundur
ćwiczebny
dla służb
prewencjiMA BYĆ ELEGANCKO I STYLOWO

- Poza funkcjonalnością ogromne znaczenie ma porządny wygląd - twierdzi Hanaoka. - Wpływa to na zaufanie społeczeństwa do Policji. Wiedzą o tym pracownicy banków, firm prywatnych, wielu instytucji państwowych. A Policja jakby o tym zapomniała. Obecny wizerunek funkcjonariusza, najłagodniej mówiąc, jest mało elegancki. Nikt nie zadbał ani o odpowiednią kolorystykę mundurów, ani o ich krój, który powinien wysmuklać sylwetkę. Istotny jest jednolity styl, brak przypadkowości, rygorystyczne przestrzeganie opracowanego wzoru.

To, że dziś policjanci kupują elementy umundurowania, takie jak np. spodnie, koszule, buty, krawaty u różnych producentów, nie jest tajemnicą. Otwarcie mówili o tym na łamach miesięcznika "Policja 997". Liczą się cena i dostępność. Jeśli w policyjnych magazynach nie ma ich rozmiaru lub cena jest wyższa od oferty na rynku, wybierają tę ostatnią. Twórcom nowego projektu chodzi także o to, by uniemożliwić proceder polegający na kupowaniu munduropodobnych części policyjnej garderoby.

MUNDUR W INTERNECIE

Jednym z pomysłów jest np. wprowadzenie dyskretnych lampasów na spodniach (masowi producenci ich nie robią). Pewnie lepszym gwarantem byłaby cena. Jeśli elementy umundurowania będą tańsze w policyjnych magazynach, nikt nie pójdzie po nie na bazar. KGP chce także, by nikt spoza Policji nie mógł kupić munduru. Zamierza więc po pierwsze wprowadzić taki sposób produkcji tkanin, by nie można było ich podrobić (mają mieć żakardowy hologram), a po drugie chce stworzyć coś na wzór sklepu internetowego, żeby każdy funkcjonariusz mógł telefonicznie, mailem lub faksem zamówić potrzebny mu element umundurowania w odpowiednim rozmiarze u producenta, który wygra przetarg. Wtedy cena powinna być niższa niż na rynku, a ponadto nie będzie możliwości kupowania podróbek.

 

Nic o nas bez nas

Po raz pierwszy prezentujemy projekty mundurów, które opracował Bernard Hanaoka. Jak je oceniacie? Co Wam się podoba, a co chcielibyście zmienić? W tej sprawie chyba nie musimy zachęcać do dyskusji. Listy papierowe wysyłajcie pod adresem redakcji: ul. Domaniewska 36/38, 02-624 Warszawa 12, elektroniczne: gazeta.listy@policja.gov.pl

POWRÓT DO GRANATU

Hanaoka chce powrotu do tradycji przedwojennych i Księstwa Warszawskiego, czyli granatu i kolorowych (najprawdopodobniej amarantowych) lampasów. Czapki, zamiast na "modelu radzieckim", chce wzorować na francuskim kepi. Mają to być bardziej eleganckie bejsbolówki, w połowie lat 90. wprowadzone po to, by nie spadały z głów. Możliwe nawet, że będą przypominały rogatywki.

Proponuje stójki z dystynkcjami (znikną niefunkcjonalne i niebezpieczne pagony) i napis "Policja" z prawej strony na piersi. Nowością byłyby błękitne kamizelki fluorescencyjne. Do letnich mundurów służbowych, o kroju przypominającym kurtki dżinsowe, zapinanych na zamek błyskawiczny, z sześcioma lub ośmioma kieszeniami, nosiłoby się koszulki polo. Spodnie w mundurze ćwiczebnym byłyby wzmocnione na kolanach i pośladkach. Spódnice - z boku rozpinane zamkiem błyskawicznym, by można było wydłużyć krok, np. w czasie pościgu. Hanaoka zaprojektował też granatowe swetry z lampasami.

Kolor czapki policjantów z ruchu drogowego nie ulegnie zmianie (nadal będzie biała), znikną natomiast skórzane pasy w tym kolorze, a zamiast nich pojawią się, podobnie jak w pozostałych formacjach, granatowe pasy parciane.

Nowatorskie pomysły nie podobają się przedstawicielom związków zawodowych.

- Z przeprowadzonego przez nas sondażu - mówi Antoni Duda, przewodniczący NSZZP - wynika, że funkcjonariusze nie chcą zmieniać kolorystyki. Chodzi im jedynie o funkcjonalność, praktyczność i estetykę. Podobne zdanie ma wielu moich rozmówców niezwiązanych z Policją. - Jak policjanci zmienią kolory mundurów, to wcale ich nie rozpoznam - mówią.

Inni chwalą granat. - Stalowy kolor policyjnego munduru jest zimny, fatalnie kojarzy się z milicją i stanem wojennym - przekonują.

Czasu jest bardzo mało. O dotrzymaniu pierwotnie wyznaczonego terminu na najbliższe Święto Policji (24 lipca 2007 r.) nie ma nawet mowy. Jacek Sobolewski przesunął go na kolejnym spotkaniu roboczym policjantów z projektantem (24 i 25 października br. w BLP KGP) na wrzesień lub październik 2007 r. Ale i ta data wydaje się mało prawdopodobna.

 

Mundur
zimowy
z bluzą

Mundur
zimowy
z bluzą

Kamizelka
fluorescencyjna
z taśmą
odblaskową

Kurtka
ocieplana


PO CO TEN POŚPIECH?


Żeby to się udało, jeszcze w tym roku należałoby zakończyć przetarg na pierwszą partię kilkudziesięciu mundurów do testowania. Przy cenie jednego kompletu (około 8 tys. zł), nawet gdyby je podzielić na letnie i zimowe, zakup wymaga ogłoszenia przetargu. Trudno będzie zdążyć do końca roku. A gdy ktoś oprotestuje przetarg?

- Jeszcze przed jego ogłoszeniem potrzebna jest dokumentacja techniczno-technologiczna - stwierdził Krzysztof Pacholski z BLP KGP. - Na jej podstawie przedsiębiorcy będą mogli się podjąć wykonania danego zadania. Nie da się jej sporządzić, dopóki nie zostanie ustalony wzór.

Do tego trzeba dodać proces legislacyjny, który z reguły (tak bywało dotychczas) trwa około pół roku. Żeby rozpocząć produkcję nawet pierwszej partii mundurów, musi być zmienione rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ich wyglądu.

Tymczasem magazyny mundurowe są puste, a w przyszłym roku Policja planuje przyjąć w szeregi 4500 młodych ludzi. Skąd wziąć dla nich umundurowanie? Jakiego typu? Ogłaszać przetarg na uszycie 4500 starych kompletów, czy czekać na nowe?

 

Kombinezon
motocyklisty - eskorta honorowa 

Mundur
służbowy ze swetrem 

Mundur służbowy letni, polo, długi rękaw

Mundur
służbowy dla
policjantów
uchu drogowego

 

ZABŁYŚNIEMY W EUROPIE

- To będą najnowocześniejsze policyjne mundury w Europie - zapewnia Jacek Sobolewski. - Zwłaszcza pod względem wizerunku i funkcjonalności. Chcemy ograniczyć liczbę ich rodzajów i poszczególnych elementów. Wyrzucamy znienawidzone przez policjantów olimpijki, żółte kamizelki odblaskowe, krawaty, obecne bejsbolówki. Obuwie będzie jednocześnie eleganckie i sportowe, wygodne i zdrowe. Dla policjantów z prewencji wprowadzimy mundur polowy, dla pozostałych - wyjściowy. Galowy będzie przysługiwał tylko starszym oficerom i generałom. Będą zastosowane najnowsze technologie, począwszy od bielizny termoaktywnej, która po raz pierwszy będzie elementem umundurowania, a na zimowych kurtkach skończywszy, dzięki materiałom z membranami paraprzepuszczalnymi (żeby odzież mogła "oddychać").

Projekty Hanaoki oglądał komendant główny Policji i nie ukrywał, że jest zaskoczony śmiałością rozwiązań.

Wzory policyjnych uniformów, zgodnie z ustawą, określa minister SWiA. Dopiero po jego akceptacji można rozpisać przetarg na komplety testowe. Wersja zimowa potrzebna jest już teraz, inaczej wymiana odwlecze się o rok.

 

 

Kamizelka
odblaskowa

Kurtka odblaskowa
dla policjantów
ruchu drogowego

Kamizelka
fluorescencyjna
z taśmą
odblaskową 

 

 

W drugiej połowie grudnia powinny być już uszyte pierwsze mundury, które policjantki i policjanci z różnych województw będą testować w praktyce.

Czy będą im odpowiadały?

Czy będą wystarczająco funkcjonalne, wygodne, wytrzymałe i estetyczne? O tym wszystkim będą opowiadali na łamach miesięcznika "Policja 997".

 
 


TADEUSZ NOSZCZYŃSKI
projekty Bernard Hanaoka

Powrót na górę strony