Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbity międzynarodowy gang przemytników

Data publikacji 25.10.2009

Policjanci Centralnego Biura Śledczego KGP wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji i funkcjonariuszami Izby Celnej w Katowicach rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów na dużą skalę. Stróże prawa zatrzymali w sumie 25 osób i zabezpieczyli 9 milionów sztuk nielegalnych papierosów.

Przez kilkanaście miesięcy stróże prawa rozpracowywali międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem i wprowadzaniem do obiegu znacznych ilości papierosów różnych marek bez polskiej akcyzy. Jak ustalili śledczy grupa działała na terenie Polski na Śląsku, Dolnym Śląsku, w województwie łódzkim i na terenie Małopolski. Przemyt organizowany na dużą skalę obejmował kraje pośrednie tj. Danię, Holandię, Belgię do Wielkiej Brytanii.

W trakcie akcji policjanci i celnicy nawiązali współpracę z kolegami z Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii jak również z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF przy Komisji Europejskiej. Tylko w ostatniej akcji zatrzymano 16 osób. W sprawę zamieszanych jest już 25 osób. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli pieniądze i samochody należące do członków grupy.

Wartość uszczupleń z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano na ponad 3,5 miliona złotych. Decyzją sądu siedem osób zostało tymczasowo aresztowanych, pozostałe objęte są policyjnym dozorem. Policjanci prowadzący śledztwo nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Za przestępstwa, których się dopuścili zatrzymanym grozi kara nawet 10 lat więzienia.

(źródło: KWP w Katowicach)
 

Powrót na górę strony