Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się dziś uroczystość wręczenia nagród dla policjantów Centralnego Biura Śledczego i Komendy Miejskiej w Olsztynie, którzy doprowadzili do odzyskania kolejnej części tzw. Skarbu Średzkiego

Dzisiaj (29 kwietnia 2005 r.) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla policjantów Centralnego Biura Śledczego i Komendy Miejskiej w Olsztynie, którzy doprowadzili do odzyskania kolejnej części tzw. Skarbu Średzkiego.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli m.in.: Prezes Rady Ministrów Marek Belka, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Ryszard Kalisz, Minister Kultury Waldemar Dąbrowski, Wiceminister Kultury Ryszard Mikliński, a także Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder.

Premier Marek Belka podziękował policjantom za ich pracę i wkład włożony w odzyskanie kolejnej części skarbu.

Minister Kultury podkreślił, że odzyskanie skarbu przez policjantów "jest wynikiem najwyższego profesjonalizmu, oddania sprawie publicznej; służby, która jest wysoką miarą ich powinności". Waldemar Dąbrowski bardzo gorąco podziękował policjantom za wykonaną przez nich pracę.

Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder przekazał na ręce Ministra Kultury odzyskane przez policjantów części skarbu.

Odnalezienie Skarbu Tysiąclecia było możliwe dzięki pracy policjantów Centralnego Biura Śledczego i Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
Pełna zaangażowania, profesjonalna praca policjantów, zarówno operacyjna jak i procesowa doprowadziła do uzyskania informacji o osobach mogących posiadać przedmioty, stanowiące dziedzictwo kultury narodowej. Podejrzewani przez policjantów mężczyźni przyjechali do Olsztyna z zamiarem sprzedania dzieł sztuki w jednym z antykwariatów. Zostali zatrzymani i faktycznie znaleziono przy nich poszukiwane przedmioty tj. złotego orła wysadzanego kamieniami szlachetnymi, pierścień ze złota z perłą oraz złoty element w postaci szyszki zakończony szpikulcem.
Były to właśnie brakujące elementy korony królewskiej z tzw. Skarbu Tysiąclecia, skradzione w latach 1985 – 1988 w trakcie wykopalisk na terenie Środy Śląskiej.
Szacunkowa ocena ich wartości to 6 mln. zł. Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych oraz Muzeum w Środzie Śląskiej wstępnie potwierdził ich autentyczność.
Zatrzymanymi okazali się dwaj mieszkańcy Torunia: 50 letni Ryszard K. oraz 21 letni Adam K.
Przedstawiono im zarzuty paserstwa mienia znacznej wartości o szczególnym znaczeniu dla kultury.
Odzyskanie przez policjantów cennych elementów Skarbu Tysiąclecia powiększyło zasoby dóbr kultury polskiej.

Powrót na górę strony