Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadło 10 osób wyłudzających kredyty

Data publikacji 27.10.2009

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zatrzymali dziesięć osób, które wyłudzały kredyty na zakup sprzętu. Cztery z nich trafiły do aresztu, a sześć podpisywać będzie listę osób dozorowanych.

Przestępczy proceder zorganizował właściciel zarejestrowanej firmy budowlanej. Swoim znajomym wystawiał zaświadczenia o zatrudnieniu, dzięki którym mogli oni uzyskiwać kredyty na zakup sprzętu w różnych placówkach bankowych. Poświadczał w ten sposób nieprawdę, gdyż osoby te nigdy u niego nie pracowały, a sama firma faktycznie nie prowadziła żadnej działalności. Jeden ze znajomych właściciela przyprowadzał z kolei przypadkowe osoby, tzw. słupy, które posługując się takimi dokumentami zaciągały pożyczki na swoje nazwiska. Mężczyźni wyłudzali w ten sposób telewizory, przenośne komputery i konsole do gier.

Koszalińscy policjanci ustalili, że grupa za uzyskane z kredytów pieniądze zakupiła sprzęt o wartości ponad 22 tysięcy złotych, a kolejne 38 tysięcy usiłowała wyłudzić.

W ciągu tygodnia policjanci zatrzymali wszystkich dziesięciu mężczyzn. Podczas przeszukania mieszkania jednego z zatrzymanych, kryminalni znaleźli ponad 31 gramów amfetaminy i niewielkie ilości marihuany. Jak się ponadto okazało jeden z mężczyzn był poszukiwany do odbycia kary więzienia. Cała dziesiątka usłyszała zarzuty usiłowania i wyłudzenia kredytów. Właściciel firmy, znajomy, który przyprowadzał podstawione osoby, mężczyzna posiadający narkotyki oraz poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, trafili do aresztu. Pozostałe sześć osób zostało objętych policyjnym dozorem.

Za oszustwo oraz za posiadanie znacznej ilości środków odurzających grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Szczecinie)
 

Powrót na górę strony