Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uciekał autem będąc pod wpływem narkotyków

Data publikacji 28.10.2009

Prawie godzinny pościg za mężczyzną uciekającym oplem kadetem, prowadzili policjanci z Koła. Uciekinier, omijając dwie policyjne blokady i nie reagując na strzały ostrzegawcze, łamał wszelkie przepisy ruchu drogowego. Ucieczka 22-latka zakończyła się na latarni ulicznej, w centrum Koła. Wstępne badania wykazały, że młody mężczyzna był pod wpływem narkotyków. W rozbitym oplu znaleziono środki odurzające oraz około 200 woreczków strunowych.

Pościg za uciekinierem rozpoczął się tuż przed 3:00 na trasie krajowej Poznań - Warszawa. Tam bowiem policjanci drogówki zauważyli kierującego oplem, który przekroczył dozwoloną prędkość. Kierowca opla, nie reagując na policyjne sygnały do zatrzymania, zaczął uciekać w kierunku Kłodawy.

Funkcjonariusze drogówki natychmiast ruszyli w pościg za uciekinierem. Jednocześnie przed Kłodawą zorganizowana została policyjna blokada. Szaleniec, który podczas ucieczki pędził miejscami z prędkością 160 km/h, wykorzystał jedną z bocznych ulic, przedostając się do centrum Kłodawy. Stamtąd ponownie zaczął uciekać w kierunku Koła.

W trakcie całego pościgu, prowadzonego na terenie trzech gmin, policjanci kilkakrotnie podejmowali próby zatrzymania 22-latka. Desperat, nie zważając na nic i ryzykując życiem własnym i funkcjonariuszy, nadal uciekał. Przed miejscowością Powiercie, widząc radiowóz blokujący drogę, ponownie zdecydował się na szaleńczą "szarżę". Wtedy też padły strzały ostrzegawcze.

Pościg, który przez cały czas był kontrolowany przez policjantów, zakończył się dla uciekiniera rozbiciem opla. Mężczyzna, na jednej z ulic w Kole stracił panowanie nad pojazdem i wpadając w poślizg uderzył w latarnię uliczną. Kierowca z obrażeniami ciała przewieziony został do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna był pod wpływem narkotyków. W jego samochodzie znaleziono środki odurzające i 200 woreczków, w których sprzedaje się porcje narkotyczne.

(źródło: KWP w Poznaniu)

 

W pierwszym półroczu tego roku osoby znajdujące się w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego spowodowały 26 kolizji i 17 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 4 osoby, a 23 zostały ranne.

Wypadki drogowe spowodowane przez osoby znajdujące się w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego

 
Wypadki
Zabici
Ranni
Kolizje
VII-XII 2006 r.
26
5
28
32
2007 r.
45
5
61
39
2008 r.
38
13
47
59
I-VI 2009 r.
17
4
23
26


Policjanci w całej Polsce w pierwszym półroczu tego roku zatrzymali 743 osoby, które prowadziły samochód w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego. 

Liczba ujawnionych przez policjantów ruchu drogowego osób kierujących pojazdami w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego 

Pojazdy mechaniczne
Pojazdy nie mechaniczne
Razem
II półrocze 2007 r.
1 381
523
1 904
2008 r.
1 901
267
2 168
I półrocze 2009 r.
743
66
809


(źródło: KGP)

Powrót na górę strony