Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa nastolatków terroryzowała podtarnowską miejscowość

Data publikacji 08.12.2006

Grupa nastolatków, głównie gimnazjalistów napadała na domy jednorodzinne i terroryzowała starszych mieszkańców jednej z podtarnowskiej miejscowości. Jak się okazało, sprawcy na swoim koncie mają również kilka kradzieży. Policjanci zatrzymali 17-latka, mieszkańca tej miejscowości. Zatrzymanie pozostałych sprawców to tylko kwestia czasu.

Kilku chłopców, w większości gimnazjalistów z podtuchowskich wsi, od roku terroryzowało kilku mieszkańców w Jodłówce Tuchowskiej. Do 80-letniego, samotnie mieszkającego mężczyzny sprawcy wdzierali się trzykrotnie, ostatnio w nocy w listopadzie br. Trzech sprawców wyłamało drzwi do domu staruszka. Jeden z nich miał na głowie kominiarkę, natomiast pozostali dwaj mieli pomalowane twarze na czarno.

Napastnicy krzyczeli, kopali mężczyznę po całym ciele, rozwalali meble, żądali pieniędzy. Ostatecznie wzięli 15 złotych, 10 paczek papierosów i maść leczniczą. O zdarzeniu Policję powiadomił sołtys z Jodłówki. Po kilku dniach pojawili się ponownie, ale już w pięcioosobowym składzie. Na cel ataku wybrali dom zamieszkiwany przez dwie prawie siedemdziesięcioletnie kobiety i mężczyznę również w podeszłym wieku. Po dostawieniu drabiny do drzwiczek od strychu, wyłamaniu zabezpieczenia, weszli na strych, a stamtąd dostali się  do pomieszczeń mieszkalnych. Scenariusz napadu był prawie taki sam.

Jedną z kobiet przewrócili na podłogę i zaczęli przyduszać ją drewnianym kołkiem, grożąc jednocześnie spaleniem budynku jeśli nie dostaną pieniędzy. Ostatecznie po spenetrowaniu domu zabrali 20 kg cukru, 10 pasztetów oraz aparat do mierzenia ciśnienia krwi. Doskonałe rozpoznanie terenu oraz znajomość mieszkańców tej miejscowości przekonały policjantów, że przynajmniej jeden ze sprawców musi pochodzić z okolic. Tarnowscy policjanci KMP wspólnie z funkcjonariuszami z Tuchowa  rozpoczęli typowanie sprawców.

Prawie natychmiast zatrzymano 17-letniego chłopaka z tej miejscowości. W jego domu znaleziono część łupów pochodzących nie tylko z dokonanych napadów. Odzyskano skradziony aparat do mierzenia ciśnienia a także pochodzące z kradzieży i włamań przedmioty, np. liny taternicze skradzione z radiowej wieży przekaźnikowej w Jodłówce Tuchowskiej. Udało się odnaleźć także 4 rowery skradzione m.in. sprzed Domu Nauczyciela oraz materiały budowlane pochodzące z remontowanego obiektu "zielonej szkoły" w Jodłówce Tuchowskiej.

Niektóre łupy odzyskano od paserów, część znaleziono w "dziuplach" na terenie tuchowskich lasów. 17-latkowi zarzucono 4 rozboje oraz 4 kradzieże, chłopak przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wobec podejrzanego zastosowano areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Kwestią czasu pozostaje zatrzymanie wszystkich członków przestępczej grupy.  
Powrót na górę strony