Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana wytwórnia fałszywych banknotów

Data publikacji 20.11.2009

Ponad pół tysiąca podrobionych banknotów o nominałach: 100, 200 złotych i 50 euro oraz sprzęt służący do ich produkcji zabezpieczyli policjanci, którzy zlikwidowali największą od kilku lat wytwórnię fałszywych pieniędzy koło Bielska Podlaskiego. Zatrzymali także 4 osoby. Zabezpieczone banknoty zostały poddane ekspertyzie Narodowego Banku Polskiego. Na trop fałszerzy wpadli „kryminalni” z Białegostoku przy współpracy z policjantami z województwa lubelskiego.

W miniony wtorek po południu policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, wspierani przez policyjnych antyterrorystów, wkroczyli na posesję w jednej z miejscowości koło Bielska Podlaskiego. Z policyjnych ustaleń wynikało, że właśnie tam fałszowane są polskie i zagraniczne pieniądze. Podejrzenia funkcjonariuszy okazały się uzasadnione. Po przeszukaniu jednego z budynków policjanci odnaleźli przeszło pół tysiąca fałszywych banknotów o nominałach: 100, 200 złotych i 50 euro, a także kilkadziesiąt arkuszy papieru z przygotowanymi do rozcięcia wydrukami polskich pieniędzy. Ich nominalna wartość przekraczała 90 tys. zł. Falsyfikaty były łudząco podobne do autentycznych banknotów, miały cechy zabezpieczające, takie jak: znak wodny i elementy świecące w promieniach UV. Policjanci zabezpieczyli także kompletną linię produkcyjną służącą do fałszerstwa, złożoną` między innymi z komputera, drukarek oraz rozmaitych odczynników chemicznych i przyrządów do cięcia papieru.

Na miejscu policjanci zatrzymali 25-letniego mężczyznę. Funkcjonariusze szybko dotarli również do 3 innych osób podejrzewanych o współudział w przestępstwie. Cała trójka jeszcze tego samego dnia została zatrzymana. 19-letnią kobietę policjanci zastali w swoim domu, zaś małżeństwo będące właścicielami posesji: 58-letnią kobietę i o 2 lata starszego mężczyznę, funkcjonariusze zatrzymali w Białymstoku.

Policjanci z Białegostoku ustalają rozmiary przestępczej działalności oraz to jaki był udział poszczególnych zatrzymanych w tym procederze. Funkcjonariusze sprawdzają również, kto i w jaki sposób wprowadzał banknoty do obiegu. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Sąd Rejonowy w Białymstoku wczoraj zadecydował, że zatrzymany 25-latek najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. W stosunku do obu zatrzymanych kobiet Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zastosowała zakaz opuszczania kraju, a w przypadku starszej z nich dodatkowo poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł. Także ostatni z zatrzymanych dzisiaj został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Kodeks karny, za podrabianie polskich i obcych pieniędzy, przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat albo karę 25 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczone na miejscu zdarzenia banknoty zostały poddane ekspertyzie Narodowego Banku Polskiego. Wstępne ustalenia wskazują, że 4 tys. spośród wszystkich fałszywych banknotów ujawnionych w naszym kraju w latach 2007-2008 pochodzi najprawdopodobniej z tego samego źródła. Straty, jakie z tego tytułu poniósł Skarb Państwa oszacowane zostały na kwotę nie mniejszą niż milion zł.

W tym roku na terenie Polski ujawniono przeszło 860 fałszywych banknotów o nominale 200 złotych. Według specjalistów zajmujących się zwalczaniem tego typu przestępczości najprawdopodobniej około 790 z nich pochodziło z „fabryki” zlikwidowanej koło Bielska Podlaskiego.

(źródło: KWP w Białymstoku)
 

 

Film Fałszywe banknoty


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Fałszywe banknoty (format flv - rozmiar 4.55 MB)

Film Zlikwidowana wytwórnia fałszywych banknotów


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zlikwidowana wytwórnia fałszywych banknotów (format flv - rozmiar 8.46 MB)

Powrót na górę strony