Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlowali narkotykami w więzieniach

Data publikacji 24.11.2009

W ręce funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego wpadło 7 osób związanych z rozprowadzaniem narkotyków wśród więźniów śląskich aresztów śledczych i zakładów karnych, w tym założyciel i kierownik zorganizowanej grupy przestępczej, Paweł K. pseudonim Diabeł. W nielegalne interesy zamieszani byli zarówno osadzeni jak i ich rodziny. Dotychczas w prowadzonym śledztwie 23 zarzuty popełnienia przestępstw przedstawiono dziewięciu podejrzanym. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego KGP, działając pod nadzorem Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, zatrzymali kolejne osoby, zajmujące się handlem środkami odurzającymi i psychotropowymi na terenie aresztów śledczych i zakładów karnych na Śląsku.

W trakcie działań na terenie Częstochowy funkcjonariusze zatrzymali siedem osób, w tym założyciela i kierownika zorganizowanej grupy przestępczej, Pawła K. ps "Diabeł". Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna, odbywając karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Częstochowie, od kwietnia 2007 r. do stycznia 2009 r., w porozumieniu z innymi osadzonymi oraz członkami rodziny, założył grupę przestępczą. Osoby przebywające na wolności zajmowały się wnoszeniem amfetaminy i marihuany na teren aresztów śledczych. Paweł K. wraz z pozostałymi członkami grupy, uprzednio aresztowanymi i odbywającymi karę więzienia m.in. za rozboje, napady i obrót narkotykami, odpowiadał za ważenie środków odurzających, podział i ich dystrybucję wśród innych aresztantów i więźniów.

Policjanci ustalili, że przestępcy wprowadzili do obrotu na terenie aresztów śledczych nie mniej niż 1 kg amfetaminy tj. 10 tys. porcji konsumenckich, oraz marihuanę i tabletki ekstazy. W trakcie realizacji tej sprawy, we współpracy z dyrektorami aresztów śledczych i zakładów karnych oraz wsparciu techników kryminalistyki KWP w Katowicach i przewodników z psami wyspecjalizowanymi w odnajdowaniu narkotyków Referatu Operacyjnego Izby Celnej w Katowicach, przeszukano cele trzech aresztów śledczych na terenie województwa śląskiego.

Członkowie grupy będą odpowiadać za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami i udzielanie środków odurzających. Czworo podejrzanych trafiło do aresztu tymczasowego na 3 miesiące, natomiast wobec pozostałych 3 prokurator zastosował dozory policji. Policjanci zabezpieczyli też należącą do nich gotówkę w wysokości 20 tys. złotych.

Dotychczas w prowadzonym śledztwie 23 zarzuty popełnienia przestępstw przedstawiono dziewięciu podejrzanym. Pięć osób trafiło do aresztu, natomiast trzy pozostają pod policyjnym dozorem. Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są dalsze zatrzymania.

(źródło: KWP w Katowicach)
 

Powrót na górę strony