Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli hakerzy

Data publikacji 26.11.2009

Około 500 oszukanych osób i straty przekraczające 100 tys. zł. to skutek działalności hakerów ze Słubic. Oszuści komputerowi zatrzymani zostali wczoraj przez policjantów z Gorzowa. Usłyszeli już zarzuty oszustwa, za co grozi im kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Wczorajsze zatrzymanie jest wynikiem przygotowywanej od kilku tygodni akcji. W jej realizacji brali udział policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Gorzowie. Od czerwca tego roku prowadzą oni postępowanie, w którym zgromadzili szereg dowodów i informacji potwierdzających przestępczy proceder.

Z ustaleń policji wynika, że trójka mieszkańców Słubic działała wspólnie prawdopodobnie już od 2006 roku. W składzie grupy znalazł się 25-latek, który interesował się informatyką. Cieszył się on wśród znajomych opinią doskonałego hakera. W procederze pomagało mu dwóch 30-letnich kolegów. Przestępcza działalność wspólników wiązała się z dwoma rodzajami działań. Zajmowali się oni rozprowadzaniem za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych kart służących do doładowywania telefonów, oraz wyłudzaniem sprzętu RTV za pośrednictwem podstawionych osób. Zainteresowani kupnem kart doładowujących do telefonów, skuszeni niską ich ceną, wysyłali na podane konta pieniądze, w zamian jednak nie otrzymywali niczego. W ten sposób oszukanych zostało około 500 osób z terenu całego kraju. Oszuści zakładali również fikcyjne firmy na tzw. słupy. Korzystając z ich danych wyłudzili znaczne ilości sprzętu elektronicznego. Trwa szacowanie strat, ale wiadomo już, że przekroczyły one 100 tys. zł.

Wczoraj rano policjanci z Gorzowa weszli jednocześnie do trzech mieszkań w Słubicach. Zatrzymano w nich trójkę znajomych, czyli Maksymiliana K., Marcina O. i Pawła P. Policjanci zabezpieczyli również szereg dokumentów i dysków komputerowych zawierających dane potwierdzające przestępczy proceder.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty dokonania licznych oszustw. Za ich popełnienie grozi im kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Dzisiaj, za pośrednictwem słubickiej prokuratury, trafi do miejscowego sądu wnioski o aresztowanie trójki wspólników.

(źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.)

Powrót na górę strony