Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Urzędnik skarbowy zatrzymany do sprawy wyłudzeń kredytowych

Data publikacji 27.11.2009

Policjanci z CBŚ zatrzymali wysokiego rangą urzędnika skarbowego, któremu zarzuca się utrudnianie postępowania karnego związanego z wyłudzeniami kredytów na dużą skalę. 60-latek odpowie także za ujawnienie tajemnicy służbowej oraz przekroczenie uprawnień. Grozi mu kara 5 lat więzienia. Do tej pory w ramach śledztwa już 59 osób usłyszało ponad 300 zarzutów, w tym 54 za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

60-letni urzędnik został zatrzymany na terenie placówki skarbowej w województwie łódzkim. Grupa przestępcza, której dotyczy postępowanie, które urzędnik utrudniał, działała niemalże na terenie całego kraju. Jego członkowie mogli wyłudzić ponad 500 kredytów, począwszy od tych samochodowych na sumy kilkunastu tysięcy złotych, po te na zakup nieruchomości sięgające kilku milionów złotych.

Ostatnia realizacja w ramach śledztwa prowadzonego przez CBŚ pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pabianicach miała miejsce w październiku 2009 roku. Wówczas, niemalże jednocześnie, śledczy z CBŚ wkroczyli do mieszkań na terenie Łodzi, Ozorkowa, Poznania, Swarzędza i Jarocina. Zatrzymanych zostało 10 osób, w tym 4 kobiety w wieku od 33 lat do 46 lat oraz 6 mężczyzn w wieku od 23 lat do 63 lat. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw kredytowych, wyłudzeń oraz poplecznictwa, składania fałszywych zeznań i podrabiania dokumentów. Kwotę usiłowania wyłudzeń i wyłudzonych kredytów oszacowano na ponad 4 mln 450 tys. złotych. Za proceder ten grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Straty na szkodę różnych placówek bankowych wynikające z przestępczej działalności tej grupy szacuje się na kilka milionów złotych. Wśród dotychczas zatrzymanych są właściciele firm, podstawione osoby tzw. słupy a nawet pracownicy banków.

Tym razem dołączył do nich wysoki rangą urzędnik skarbowy. Do czasu zatrzymania urzędnika, w ramach tego śledztwa już 59 osobom przedstawiono ponad 300 zarzutów, w tym 54 za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd tymczasowo aresztował 10 podejrzanych, wobec 46 zastosowano 46 dozorów policyjnych, 31 zakazów opuszczania kraju oraz 3 poręczenia majątkowe. Na poczet grożących kar zabezpieczono 4 samochody oraz gotówkę o łącznej wartości ponad 228 tys. złotych a także nieruchomości warte 840 tys. złotych. Policjanci odzyskali trzy auta i inne uzyskane nielegalnie przedmioty wartości blisko 330 tys. złotych.

Prokuratura Rejonowa w Pabianicach zadecydowała o zastosowaniu wobec podejrzanego poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu pełnienia czynności urzędnika skarbowego. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Łodzi)

Powrót na górę strony