Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Posługiwali się nielegalnym oprogramowaniem

Data publikacji 03.12.2009

Zabezpieczono 7 dysków, 4 laptopy, serwer komputerowy oraz płytę DVD z nielegalnym oprogramowaniem - to wynik akcji przeprowadzonej przez policjantów z Lublina i Chełma w jednej z firm. Wartość nielegalnego oprogramowania wstępnie oszacowano na około 100 tys. zł.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą z chełmskiej komendy uzyskali informacje, że w jednej z firm na terenie Chełma wykorzystywane jest nielegalne oprogramowanie. Wczoraj wspólnie z policjantami z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie dokonali przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez firmę. Policjanci zabezpieczyli łącznie siedem dysków, cztery laptopy, serwer komputerowy oraz płytę DVD. W trakcie przeszukania obecny był również biegły sądowy z zakresu informatyki, który potwierdził policjantów, że oprogramowanie nie spełniał wymagań jakie narzuca na użytkownika licencja. Dodatkowo funkcjonariusze ujawnili narzędzia służące do obchodzenia zabezpieczeń różnych programów. Wartość nielegalnego oprogramowania wstępnie oszacowano na kwotę około 100 tys. zł.

Zabezpieczony sprzęt komputerowy trafi teraz do biegłych, którzy dokładnie go zbadają.

Zgodnie z polskim prawem nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które takie utwory ściągają na swój komputer. Już samo posiadanie np. nielegalnego programu komputerowego, nawet bez czerpania korzyści finansowych z tego tytułu, jest karalne.

(źródło: KWP w Lublinie)

Powrót na górę strony