Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza

Data publikacji 08.12.2009

20 zatrzymanych i kilkadziesiąt zarzutów, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży samochodów, podrabiania dokumentów i paserstwa – to bilans dwudniowych działań policjantów z Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego. Obecnie podejrzani przesłuchiwani są w prokuraturze, za popełnione przestępstwa grożą im surowe kary.

Od września 2008 roku policjanci wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim rozpracowywali grupę przestępczą trudniącą się handlem bronią i amunicją, produkcją i handlem materiałami wybuchowymi, dystrybucją narkotyków, a także kradzieżami z włamaniem i rozbojami. Badając działalność grupy, w marcu 2009 roku śledczy ustalili, że je członkowie zajmują się także przestępczością samochodową. Mężczyźni kradli auta głównie na terenie Warszawy, Łodzi i województwa łódzkiego, a także Opola i Końskich. Najczęściej były to: vw, audi i fiaty panda. Następnie, w „dziuplach” znajdujących się na terenie powiatu tomaszowskiego, rozbierali auta na części. Przerabiali też znaki identyfikacyjne pojazdów i legalizowali je za pomocą przerobionych lub podrobionych dokumentów, a następnie sprzedawali na giełdach samochodowych praktycznie w całym kraju.

W ciągu kilkumiesięcznej pracy operacyjnej kryminalni wytypowali członków „samochodowego” odłamu grupy i zebrali materiał procesowy świadczący o ich przestępczej działalności. Ustalono, że podejrzewani skradli, a następnie „upłynnili” co najmniej 100 samochodów różnych marek, a średnia wartość jednego auta wahała się pomiędzy 20 a 30 tys. zł. Współpracując z piotrkowskimi prokuratorami, w dniach 7 i 8 grudnia policjanci przystąpili do zatrzymań samochodowych złodziei i paserów. Blisko 80 policjantów wraz z łódzkimi antyterrorystami skontrolowało jednocześnie 25 miejsc w Łodzi oraz na terenie powiatów tomaszowskiego, bełchatowskiego, zduńskowolskiego, łódzkiego wschodniego i świdnickiego, gdzie według wcześniejszych ustaleń mieli przebywać członkowie grupy.

Zatrzymano 20 mężczyzn w wieku od 26 do 55 lat, odnaleziono także 15 samochodów – głównie vw, fiaty i mercedesy z widoczną ingerencją w znaki identyfikacyjne. Auta te zostały zabezpieczone do badań mechanoskopijnych.

Wśród zatrzymanych mężczyzn są między innymi: 39-letni mieszkaniec Łodzi, który oprócz „działalności samochodowej” odpowie także za napad na salon telefonii komórkowej, którego dokonał w Łodzi w 2001 roku oraz 33-letni mężczyzna, który w przeszłości był karany za posiadanie broni i porwanie dla okupu.

20 mężczyzn usłyszy szereg zarzutów, odpowiedzą między innymi za paserstwo, kradzieże pojazdów, podrabianie i przerabianie dokumentów, a kilku z nich za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grożą im surowe kary.

Obecnie zatrzymani są szczegółowo przesłuchiwani w Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim. Śledczy traktują sprawę jako rozwojową i zapowiadają kolejne zatrzymania.

(źródło: KWP w Łodzi)
 

Powrót na górę strony