Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało nielegalne plantacje pod Poznaniem

Data publikacji 09.12.2009

W dwóch willach pod Poznaniem policjanci Centralnego Biura Śledczego znaleźli profesjonalnie wyposażone plantacje konopi indyjskich. Zabezpieczyli 7 kg marihuany o wartości 200 tys. zł. Zatrzymali trzech mieszkańców woj. zachodniopomorskiego i jednego mężczyznę z Poznania. Wpadł także organizator tego procederu. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z CBŚ rozpracowywali grupę handlarzy narkotykowych przez ponad sześć miesięcy. Informacje, jakie wpływały do policyjnych detektywów, wskazywały na to, że w okolicach Poznania może znajdować się spora plantacja konopi indyjskich. Od pewnego czasu na rynek narkotykowy trafiała marihuana dobrej jakości. Nie mogło to umknąć uwadze detektywów z CBŚ.

Po analizie informacji operacyjnych okazało się, że osoby wywodzące się ze Szczecina i powiązane ze środowiskiem handlarzy narkotykowych zorganizowały w dwóch podpoznańskich miejscowościach plantacje konopi. W tym celu wynajęli dwie luksusowe posiadłości w Puszczykowie i Śremie. Pod przykrywką wygodnych apartamentów, w wolnych pomieszczeniach uruchomili profesjonalne uprawy. Wyposażyli je w zaawansowane holenderskie urządzenia do nawadniania, dawkowania nawozów i oświetlenia. Pomieszczenia te miały także skomplikowany system wentylacyjny, wyposażony w specjalne filtry usuwające specyficzny zapach konopi indyjskich. Policjanci z CBŚ szacują, że podejrzani zainwestowali w organizacje tych upraw kilkaset tysięcy złotych.

Policjanci, realizując tę sprawę, współpracowali z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. W trakcie śledztwa zebrano takie materiały dowodowe, które z powodzeniem dały podstawę do przeszukania willi i zatrzymania podejrzanych.

Podczas zorganizowanej akcji w ręce policjantów Centralnego Biura Śledczego wpadły cztery osoby – 3 mężczyzn ze Szczecina i jeden z Poznania. Niektórzy byli już wcześniej notowani w rejestrach policyjnych. Jeden z zatrzymanych uznawany jest za organizatora tego procederu. Podczas przeszukania dwóch domów zajmowanych przez zatrzymanych policjanci znaleźli uprawy konopi indyjskich. Zabezpieczyli 330 roślin w różnych stadiach rozwoju. Część z nich miała wykształcone kwiatostany gotowe do zbioru. W sumie zabezpieczono 7 kg narkotyków o wartości około 200 tys. zł.

Za uprawę konopi indyjskich służących do produkcji marihuany grozi kara do 8 lat więzienia.

(źródło: KWP w Poznaniu)

Powrót na górę strony