Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa złodziei samochodów

Data publikacji 15.12.2009

Policjanci z Gdańska zlikwidowali jedną z największych, dotychczas rozpoznanych grup przestępczych, która zajmowała się kradzieżami samochodów w województwie pomorskim. Funkcjonariusze wkroczyli do akcji jednocześnie w kilku dzielnicach i zatrzymali sześć osób, którym zarzuca się kradzież co najmniej 60 samochodów. Grozi im kara do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Na trop grupy przestępczej funkcjonariusze wpadli dzięki policyjnym samochodom z zamontowanym sprzętem elektronicznym, m.in. kamerami umożliwiającymi ich monitorowanie i obserwację. Wykorzystując jeden z tych samochodów, policjanci zatrzymali złodzieja, który wcześniej ukradł co najmniej 30 aut w Gdańsku. Sprawca wpadł w ręce policji, gdy chciał ukraść właśnie taki podstawiony samochód.

Dzisiaj o świcie policjanci kontynuując wcześniejsze ustalenia operacyjne wkroczyli do mieszkań w kilku dzielnicach Gdańska jednocześnie. Zatrzymano sześć osób w wieku 29-43 lat. Wszyscy są mieszkańcami regionu.

Członkowie tej grupy specjalizowali się w kradzieżach, głównie volkswagenów i audi. Przerabiali znaki identyfikacyjne i legalizowali je za pomocą przerobionych lub podrobionych dokumentów. Następnie sprzedawali je na giełdach samochodowych w całym kraju. Część skradzionych pojazdów sprzedawali w całości natomiast inne były rozbierane na części i sprzedawane paserom. Role w tej grupie przestępczej były podzielone, stąd też poszczególnym osobom będą przedstawione różne zarzuty.

Z dotychczasowej pracy policjantów nad tą sprawą wynika, że sprawcy mogli ukraść co najmniej 60 aut. Bywało tak, że w ciągu jednej doby lub jednego dnia, potrafili ukraść nawet 3 samochody. Ten przestępczy proceder trwał co najmniej od dwóch lat, a łupem złodziei padały samochody z terenu całego województwa pomorskiego. Głównie jednak z Gdańska i miejscowości bezpośrednio z nim graniczących.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Za kradzież samochodów kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Gdańsku)

Powrót na górę strony