Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało działającą w Wielkopolsce grupę handlarzy papierosami i alkoholem

Data publikacji 15.12.2009

Sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Wielkopolsce zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Podejrzani nielegalnie handlowali papierosami i podrabianym alkoholem. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad milion złotych. Zatrzymanym grozi kara 8 lat więzienia.

Policjanci z CBŚ zajmowali się rozpracowaniem tej grupy przestępczej od roku. Na podstawie informacji zgromadzonych przez policyjnych detektywów Prokuratura Okręgowa w Koninie wszczęła śledztwo. Z napływających informacji wynikało, że w Wielkopolsce wprowadzano do obrotu handlowego na dużą skalę papierosy z nielegalnego źródła oraz podrabiane alkohole produkowane na bazie skażonego spirytusu. Podejrzewano, że papierosy były przemycane zza wschodniej granicy Polski.

Po ustaleniu osób zamieszanych w ten proceder, na początku grudnia podjęto decyzję o zatrzymaniu wszystkich podejrzanych. Do policyjnej akcji przyłączyli się także eksperci Służby Celnej. W tym samym dniu i o tej samej porze zespoły realizacyjne zatrzymały w Kole i okolicznych miejscowościach wytypowanych mężczyzn. W Kole i w kilku mniejszych miejscowościach funkcjonariusze zatrzymali 6 osób. Jednym z zatrzymanych jest 44- letni Roman R. z Koła, który założył grupę przestępczą i kierował jej działaniami. Policjanci CBŚ i prokuratorzy z Konina zdobyli dowody na to, że w okresie minionego roku mężczyźni wprowadzili do obrotu handlowego 2,5 miliona sztuk papierosów oraz 1,5 tysiąca litrów alkoholu. Szacuje się, że straty jakie poniósł Skarb Państwa na nielegalnej działalności tej grupy znacznie przekroczyły milion złotych.

Podczas przeszukania domów zatrzymanych policjanci znaleźli 8 tys. paczek papierosów, 64 litry alkoholu w butelkach i plastikowych pojemnikach. Policjanci zabezpieczyli również podrobione etykiety i hologramy jednego z czołowych polskich producentów wódek. Były tam również podrobione banderole znaków akcyzowych.

Funkcjonariusze na poczet ewentualnych kar zabezpieczyli również majątek należący do podejrzanych: gotówkę, motocykl i dwa samochody o łącznej wartości 60 tys. złotych.
Za nielegalny handel papierosami i alkoholem oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Poznaniu)
 

Powrót na górę strony