Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradli auta w Europie Zachodniej i rozbierali je na części

Data publikacji 18.12.2009

Wolsztyńscy policjanci zlikwidowali dwie "dziuple" samochodowe zlokalizowane na terenie gminy Siedlec oraz zatrzymali cztery osoby, w tym głównego organizatora przestępczego procederu. Rozbita została w ten sposób grupa przestępcza zajmująca się kradzieżami samochodów na terenie Europy Zachodniej. Sukces wolsztyńskich stróżów prawa był możliwy dzięki wielomiesięcznej współpracy z policją z Niemiec i Holandii.

Funkcjonariusze wolsztyńskiej jednostki zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej kilka miesięcy temu wpadli na trop grupy przestępczej kradnącej samochody na terenie Europy Zachodniej. Mechanizm działania przestępców był zawsze taki sam, poszukiwanie i kradzież auta, a następnie jego transport do Polski.

Skradzione samochody trafiały do jednej z dwóch "dziupli" na terenie gminy Siedlec. Tu kolejni członkowie grupy demontowali elementy karoserii, likwidowali numery identyfikacyjne silników. Po zdemontowaniu wszystkich części sprzedawali je. Policjanci podczas przeszukania miejsc, gdzie pojazdy były demontowane, odnaleźli w nich dwa mercedesy sprintery, których przestępcy nie zdążyli rozebrać i częściowo rozmontowanego volkswagena passata.

Zabezpieczono także niemal 1000 innych przedmiotów pochodzących ze skradzionych samochodów, bądź stanowiących elementy ich wyposażenia, w tym kilkadziesiąt komputerów pokładowych, tablice rejestracyjne, wycięte pola numerowe VIN oraz narzędzia i przyrządy elektroniczne umożliwiające kradzież pojazdów.

Zatrzymane zostały cztery osoby podejrzane o bezpośredni udział w przestępczym procederze. Jednym z nich był właściciel obu posesji , 48- letni mieszkaniec Gminy Siedlec, kolejny to 20-latek z gminy Rakoniewice i 25-letni mieszkaniec Wolsztyna. W ręce policjantów wpadła również 44-letnia kobieta. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu.

Materiał zgromadzony przez śledczych wskazuje, że grupa ma na swoim koncie kradzież co najmniej 30 samochodów.

Sąd Rejonowy w Wolsztynie aresztował 25-letniego mieszkańca Wolsztyna, który był głównym organizatorem przestępczego procederu. Wobec pozostałej trójki zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe. Przedstawiono im zarzuty paserstwa za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Poznaniu)
 

Powrót na górę strony