Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Były kustosz muzeum w Szamotułach zatrzymany

Data publikacji 19.12.2006

Wielkopolscy policjanci zatrzymali byłego kustosza muzeum w Szamotułach, podejrzanego o kradzież drogocennych ikon. Jak ustalili policjanci, kustosz podmieniał XVII i XVIII w. dzieła na małowartościowe obrazy, zmieniając jednocześnie zapisy w muzealnej dokumentacji. Tylko ze wstępnych szacunków wynika, że ze ścian muzeum zniknęło 48 ikon wartych blisko 70 tys. zł.

Nieprawidłowości zostały wykryte podczas wewnętrznej kontroli w muzeum. Okazało się, że w dokumentach zamieniono dane dotyczące niektórych eksponatów. Prawdopodobny mechanizm przestępstwa polegał na tym, że podejrzany podmieniał drogocenne ikony z XVII i XVIII wieku na małowartościowe obrazy o podobnej tematyce, a następnie fałszował dokumentację muzealną. Według wstępnych szacunków zniknęło 48 ikon o wartości blisko 70 tys. zł.
 
Zarzuty kradzieży oraz fałszowania dokumentacji postawiono 40-letniemu Waldemarowi G., byłemu kustoszowi muzeum w Szamotułach.
 
W tej chwili Waldemar G. jest przesłuchiwany w Prokuraturze Rejonowej w Szamotułach. Policjanci ustalają, gdzie trafiły ikony z muzeum. Przestępczy proceder mógł trwać nawet 12 lat. Byłemu kustoszowi grozi kara do 10 lat więzienia. 
 

.

Powrót na górę strony