Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne ćwiczenia SAT i Straży Granicznej

Data publikacji 22.12.2009

Dwa dni trwały wspólne ćwiczenia funkcjonariuszy z sekcji antyterrorystycznej mazowieckiej komendy oraz Wydziału VII Zabezpieczenia Działań Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej. Zaplanowane ćwiczenia miały na celu sprawdzenie i udoskonalenie przygotowania, mobilność i praktycznego sposóbu współdziałania Policji i Straży Granicznej.

Realizując postanowienia porozumienia w sprawie współdziałania Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, funkcjonariusze SAT KWP zs. w Radomiu zorganizowali warsztaty szkoleniowe z udziałem funkcjonariuszy Wydziału VII Zabezpieczenia Działań Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej. Ćwiczenia zostały zaplanowane i zrealizowane w dwóch blokach tematycznych.

Pierwszy blok dotyczył doskonalenia umiejętności strzeleckich i przeprowadzony został na strzelnicy w Piastowie.Pod czujnym okiem instruktorów SAT funkcjonariusze doskonalili swoje umiejętności w praktycznej obsłudze broni, błyskawicznym kojarzeniu celu oraz poruszania sie w zespole.

Kolejny etap szkolenia odbył się na terenie poligonu Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. Funkcjoanriusze ćwiczyli taktyczne działanie w zespole, który miał za zadanie zatrzymanie i obezwładnienie uzbrojonego przestępcy, poruszającego się samochodem osobowym. Sytuacja była tym bardziej realistyczne, że funkcjonariusze mieli do dyspozycji kompletne wyposażone pojazdy.

W drugim dniu szkolenia realizowano warianty zatrzymania niebezpiecznego przestępcy w budynku mieszkalnym. Na poczatek funkcjonariusze przećwiczyli sposoby sprawdzania pomieszczeń w zespole wieloosobowym, następnie zorganizowanie i zaplanowanie oraz przeprowadzenie operacji mającej na celu obezwładnienie i zatrzymanie grupy osób posiadających broń palną. Tym razem antyterrorystów w działaniach wsparli funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Policji.

Ćwiczenia były okazją do wymiany doświadczeń tych dwóch służb, które zaprocentują wzrostem poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy, adekwatnym do realiów niosących nowe zagrożenia.

(źródło: KWP w Radomiu)

Powrót na górę strony