Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieudana próba wyłudzenia 10 tys. zł

Data publikacji 20.12.2006

Nie udała się próba wyłudzenia 10.000 złotych kredytu z jednego z banków na Śródmieściu. Janusza P. (l. 23) i Agnieszkę G. (l. 23) zatrzymali policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą tuż po tym, jak okazało się, że usiłowali oni zdobyć pieniądze na podstawie sfałszowanego zaświadczenia o zatrudnieniu.

Gdy do funkcjonariuszy zajmujących się przestępstwami gospodarczymi wpłynęła informacja, że do placówki bankowej zgłosił się młody mężczyzna i wypełnił wniosek kredytowy na 10.000 złotych, przystąpiono do weryfikacji dokumentów, które dołączył.

Już po sprawdzeniu jego danych w policyjnej bazie okazało się, że jest on doskonale znany policji, wielokrotnie przewijał się w materiałach spraw dotyczących oszustw. Sprawdzono też firmę, która rzekomo go zatrudniała. W rzeczywistości adres podany w zaświadczeniu to pustostan przeznaczony do rozbiórki.

Policjanci wiedząc, że klient ma zjawić się w banku około godz. 10:30, przygotowali zasadzkę. Widzieli, jak wchodzi do środka i gdy po 10 minutach opuszczał bank, podążyli za nim. Cały czas zależało im na ustaleniu ewentualnych wspólników. W ten sposób dotarli aż do bloku, w którym mieszkał. Gdy mężczyzna zorientował się, że zostanie zatrzymany, próbował jeszcze przez swojego kolegę uprzedzić o wszystkim swoją znajomą. Na nic się do jednak zdało.

W obawie, że kobieta może ukryć dowody przestępstwa, natychmiast podjęto decyzję o przeszukaniu mieszkania. Policjanci nie pomylili się, w środku odnaleźli szereg dokumentów bankowych, które mogą świadczyć, że przestępczy proceder ta dwójka uprawiała od pewnego czasu. Wszystko wskazuje na to, że sami preparowali zaświadczenia o zatrudnieniu w zależności od tego, jakiej wysokości kredyt chcieli uzyskać. Sami wpisywali sobie więc fikcyjne dochody. Jak powiedział Janusz P. zatrzymującym go policjantom, sam fałszował dokumenty, a pieczątki zniszczył. W trakcie przeszukania zabezpieczono również komputer stacjonarny z nielegalnym oprogramowaniem.

Janusza P. i Agnieszkę G. przewieziono do komendy rejonowej na Śródmieściu. Dziś zostaną im przestawione zarzuty. Za usiłowanie wyłudzenia kredytu z banku grozi im do 8 lat więzienia.

Powrót na górę strony