Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali przy sprzedaży nowo budowanych mieszkań

Data publikacji 28.12.2009

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej zatrzymali cztery osoby podejrzane o oszustwa przy sprzedaży mieszkań. Zatrzymani to dwaj mężczyźni i dwie kobiety w wieku od 28 - 57 lat, mieszkańcy Wrocławia i jednej z okolicznych miejscowości. Pokrzywdzonych w tej sprawie jest co najmniej 60 osób na kwotę ok. 20 mln zł.

Zatrzymani podejrzani są o to, że założyli firmę deweloperską, zajmującą się budową i sprzedażą mieszkań. Podejrzani jednak nie wywiązywali się z zawartych z klientami umów. Firma rozpoczęła budowę domów wielorodzinnych w jednej z miejscowości w okolicach Wrocławia. Oferowała do sprzedaży mieszkania w budynkach wielorodzinnych.
Osoby zainteresowane kupnem mieszkania wpłacały pieniądze rzędu 300 - 400 tys. złotych. Firma jednak pieniędzy tych nie inwestowała dalej w budowę, tylko wyprowadzała pozyskane w ten sposób środki na zewnątrz, kupując kolejne grunty na podstawione osoby.

Policjanci zajmujący się tą sprawą na chwilę obecną szacują, że pokrzywdzonych może być nawet około 60 osób, a straty mogą wynosić około 20 milionów złotych. Wielu z pokrzywdzonych na kupno oferowanego mieszkania wzięło wieloletnie kredyty bankowe.

Wobec trzech zatrzymanych zastosowano trzymiesięczny areszt. Czwarta osoba podpisywać będzie listę osób dozorowanych, zastosowano wobec niej zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. złotych.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono już nieruchomości należące do podejrzanych na kwotę około 15 milionów złotych. Za przestępstwa, których dopuścili się podejrzani, w zależności od roli w przestępczym procederze, grozić im może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP we Wrocławiu)
 

Powrót na górę strony