Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wprowadzali do obiegu fałszywe banknoty

Data publikacji 30.12.2009

Kryminalni z Polic zatrzymali dwóch 20 – latków, którzy podrabiali i wprowadzali do obiegu fałszywe banknoty o nominale 50 zł. Policjanci zabezpieczyli również sprzęt, za pomocą którego młodzi ludzie podrabiali banknoty. Za wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za ich podrabianie nawet 25 lat.

Od jakiegoś czasu Policjanci z Polic otrzymywali doniesienia o pojawieniu się w obiegu fałszywych banknotów. Na podstawie zebranych informacji i prowadzonego rozpoznania wytypowali dwóch sprawców. W związku z tą sprawą kryminalni zatrzymali 20 – letniego Wojciecha M. Jak ustalono mężczyzna na własnym sprzęcie komputerowym podrabiał banknoty o nominale 50 zł, które następnie wprowadzał w obieg. Przeważnie, fałszywymi pieniędzmi płacił za alkohol w lokalach dyskotekowych. Banknoty nie posiadały znaku
wodnego, ani żadnych innych widocznych zabezpieczeń, jednak ich wygląd niewiele odbiegał od oryginału. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli
sprzęt, za pomocą którego 20 – latek podrabiał banknoty, oraz próbne wydruki kolejnych podróbek.

W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili również, że Wojciech M. przekazywał fałszywe banknoty swojemu rówieśnikowi Bartoszowi W., który również dokonywał nimi płatności. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Jak sami tłumaczyli zrobili to z czystej ciekawości i chcieli spróbować czy im się uda.

Wobec Wojciecha M. wystąpiono z wnioskiem o tymczasowy areszt, natomiast wobec Bartosza W. zastosowano dozór policyjny.

Za wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za ich podrabianie nawet 25 lat.

(źródło: KWP w Szczecinie)
 

Powrót na górę strony