Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlarze ludźmi zatrzymani

Data publikacji 04.01.2010

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. wspólnie z policjantami z Ostrowii Mazowieckiej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp., zatrzymali dwie osoby podejrzane o handel ludźmi.

W ręce funkcjonariuszy wpadła 51-letnia kobieta i 46-letni mężczyzna. Z ustaleń procesowych wynika, że zatrzymani działali od października ubiegłego roku, na terenie Polski i Włoch. Zatrzymana para Polaków umieszczała ogłoszenia m.in. w telegazecie oraz Internecie, obiecując zainteresowanym dobrze płatną pracę we Włoszech oraz dogodne warunki zakwaterowania i taką też opiekę socjalną. Zdecydowani na zatrudnienie we włoskiej miejscowości, którzy później określili ją jako „włoski obóz pracy”, mięli zbierać mandarynki, oliwki i pomarańcze. Po tym jak jednemu z pracowników plantacji, Wiktorowi z Nowej Soli, udało się uciec i zaalarmować Policję lubuską, policjanci trafili do dwóch przestępców, mieszkańców Polski Centralnej i Dolnego Śląska. Kobieta i jej partner usłyszeli zarzuty współdziałania w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na uprawianiu procederu handlu ludźmi oraz przestępstwa z art. 253 par. 1 KK, czyli handlu ludźmi do pracy, w warunkach zbliżonych do niewolniczych.

Sąd Rejonowy zastosował wobec zatrzymanych areszt tymczasowy na trzy miesiące. Grozi im do 15 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

(źródło: KWP w Gorzowie)
 

Powrót na górę strony