Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

20 kg materiałów wybuchowych u 20-latka

Data publikacji 08.01.2010

Policjanci z KWP w Opolu, KPP w Prudniku, wspólnie z funkcjonariuszami z Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Opolu, w jednym z mieszkań na terenie Prudnika, zabezpieczyli blisko 20 kilogramów łatwopalnych i wybuchowych substancji chemicznych. Posiadacz tej kolekcji – 20 letni mieszkaniec Prudnika, mógł wyprodukować z tych substancji niebezpieczne dla życia i zdrowia materiały wybuchowe. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjantów zaalarmowała informacja przekazana przez opolską Delegaturę ABW o mieszkańcu Prudnika, który posiada substancje służące do wykonywania materiałów wybuchowych. Sprawą natychmiast zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Opolu i KPP w Prudniku.

Policjanci przeszukali mieszkanie 20-letniego mieszkańca Prudnika. Po otrzymaniu informacji do działań włączyli się również funkcjonariusze Zespołu do Zwalczania Aktów Terroru z CBŚ KGP i KWP w Opolu.

Użyty w trakcie przeszukania mieszkania specjalnie wyszkolony do tych celów pies służbowy, wykrył w pokoju 20-latka obecność materiałów wybuchowych. Policjanci odnaleźli i zabezpieczyli dwa pięciolitrowe plastikowe pojemniki z substancjami wybuchowymi o dużej sile rażenia, 2 gramy substancji inicjującej, 13 szklanych słoi z różnymi substancjami chemicznymi, a także butelki z substancjami, które służą do wyrobu materiałów wybuchowych. W pomieszczeniach mieszkalnych znajdowały się również puste opakowania metalowe po gaśnicach, pojemniki po dezodorantach, tekturowe rurki, termosy, szklane menzurki, zlewki, cylindry miarowe i inne przedmioty, które mogły służyć do wyrobu materiałów wybuchowych.

Funkcjonariusze znaleźli również przesyłkę pocztową dostarczoną przez kuriera tuż przed ich przybyciem. Młody właściciel tej kolekcji twierdził, że w zamówionej paczce znajdują się chloran potasu i tlenek żelaza. Ze względu na niebezpieczeństwo dla osób postronnych, które mogłyby wejść w kontakt z materiałami wybuchowymi zgromadzonymi przez 20-latka, opolscy policjanci wezwali pirotechników z KWP w Katowicach. Funkcjonariusze z Katowic prześwietlili paczkę i potwierdzili, że nie ma w niej ładunku wybuchowego, a następnie zabezpieczyli część odnalezionych w mieszkaniu chłopaka substancji.

20-latek, według ustaleń policjantów, w przeszłości konstruował bomby, które detonował w odludnych miejscach w okolicach Prudnika.

Policjanci zatrzymali 20-latka i zabezpieczyli ujawnione substancje wybuchowe. Funkcjonariusze wykonują w tej sprawie czynności procesowe pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Prudniku.
Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt.

Młodemu mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Opolu)

Powrót na górę strony