Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli z fałszywymi banknotami

Data publikacji 08.01.2010

Miliccy policjanci zatrzymali 10 osób podejrzanych o fałszowanie i rozprowadzanie fałszywych banknotów. Spośród zatrzymanych dwaj mężczyźni trafili na trzy miesiące aresztowani. Za podrabianie pieniędzy może grozić kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu na początku stycznia br. zgłosił się właściciel jednego z milickich sklepów spożywczych, który poinformował funkcjonariuszy, że ktoś w jego sklepie zapłacił fałszywym banknotem o nominale 50 złotych. Policjanci ustalili, że 2 stycznia do tego sklepu przyszła młoda kobieta i robiąc zakupy zapłaciła fałszywym banknotem. Niestety sprzedawczyni nie zorientowała się, że banknot jest fałszywy. Dzień później do tego samego sklepu przyszedł mężczyzna w średnim wieku i próbował płacić za zakupy także prawdopodobnie fałszywym banknotem o nominale 50 zł. Tym razem jednak inna już sprzedawczyni zorientowała się, że banknot może być fałszywy i nie przyjęła go od mężczyzny. Powiadomieni miliccy policjanci natychmiast zajęli się tą sprawą. Funkcjonariusze potwierdzili, że zabezpieczony banknot jest falsyfikatem.

Jeszcze tego samego dnia, 4 stycznia policjanci ustalili dane mężczyzny, który płacił w sklepie fałszywym banknotem. Funkcjonariusze zatrzymali 44-letniego mieszkańca jednej z podmilickich miejscowości. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna otrzymał 50-cio złotowy banknot od swojego znajomego, który poprosił go o zrobienie drobnych zakupów w sklepie spożywczym. Po nitce do kłębka policjanci dotarli do mężczyzny, którym okazał się 24-letni mieszkaniec Milicza, w przeszłości karany już za inne przestępstwa.

Jak ustalili funkcjonariusze 24-latek nie działał sam. Tuż przed świętami bożonarodzeniowymi Miliczanin przebywał u swojej rodziny w okolicach Lubina. Tam poznał chłopaka jednej ze swoich kuzynek - 19-letniego mieszkańca powiatu polkowickiego. Razem wpadli na pomysł sfałszowania banknotów. Jak wykazało śledztwo mężczyźni w ten sposób sfałszowali nie mniej niż 15 banknotów.

Po wydrukowaniu banknotów mężczyźni podzielili się fałszywkami. Po nowym roku mieszkaniec Milicza wrócił do rodzinnego miasta i wtedy właśnie wręczył banknot swojemu 44-letniemu kompanowi celem jego wydania w sklepie. W ten sam sposób jeszcze kilka osób otrzymało falsyfikaty. Policjanci szybko ustalili dane wszystkich osób, które wiedząc o tym, że banknoty są sfałszowane, w okresie od 2 do 4 stycznia br. próbowały nimi płacić w różnych sklepach i barach na terenie Milicza. Policjanci zatrzymali łącznie sześć osób: pięciu mieszkańców Milicza w wieku od 21 do 60 lat oraz 20-letnią mieszkankę okolic Trzebnicy. Osoby te usłyszały zarzuty usiłowania lub wprowadzania do obiegu fałszywych banknotów - za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Prokurator, na wniosek policjantów, wobec wszystkich podejrzanych zastosował dozór policyjny.

Natomiast dwaj podejrzani - 24-letni mieszkaniec Milicza i 19-latek z okolic Polkowic w związku z dokonanym fałszerstwem polskich banknotów, usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa, za które grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Obaj trafili na 3 miesiące do aresztu.

Trwa śledztwo przeciwko grupie podejrzanych. Miliccy policjanci ustalają m.in. ile fałszywych banknotów jest wytworem przestępczej działalności zatrzymanych mężczyzn i gdzie jeszcze poza Miliczem były one rozprowadzane. Na obecnym etapie śledztwa policjanci ustalili bowiem, że 19-letni podejrzany rozprowadził kilka fałszywych banknotów o nominale 50-ciu złotych na terenie Lubina i okolic oraz w Głogowie.

(źródło: KWP we Wrocławiu)
 

Powrót na górę strony