Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano skradziony obraz Moneta

Data publikacji 13.01.2010

Policjanci z Poznania zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież obrazu Claude'a Moneta. Mężczyzna został zatrzymany we wtorek w Małopolsce. Odzyskano również obraz "Plaża w Pourville", który skradziono z Muzeum Narodowego w Poznaniu we wrześniu 2000 roku.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali w Olkuszu (woj. małopolskie) 41-letniego Roberta Z. podejrzewanego o kradzież obrazu "Plaża z Pourville" autorstwa Claude'a Moneta. Odnaleźli również sam obraz.

Po południu 19 września 2000 roku pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu spostrzegli, że w sali impresjonistów ktoś wyciął z ramy oryginalne płótno przedstawiające nadmorski pejzaż pędzla Moneta i wstawił w to miejsce falsyfikat.

Policjanci wyjaśniając sprawę przyjęli kilka wersji śledczych. Jedna z nich mówiła o tajemniczym artyście malarzu, który dwa dni przed kradzieżą robił szkice w muzeum. Pracownikom muzeum podał dane personalne, które jak się okazało były fałszywe. Został stworzony portret pamięciowy mężczyzny, który  wówczas był ubrany w charakterystyczny jasny wełniany golf.

Przełomem w tej sprawie były badania kryminalistyczne zabezpieczonych w miejscu kradzieży śladów. Dopiero teraz, po dziewięciu latach poszukiwań, natrafiono na trop osoby podejrzanej o kradzież i odnaleziono ukryty obraz.

Czynności w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu bezustannie wykonują policjanci z wydziału śledczego i kryminalnego KWP w Poznaniu.

(źródło: KWP w Poznaniu)

 

Powrót na górę strony