Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemycali papierosy w paczkach żywnościowych

Data publikacji 13.01.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali sześć osób do sprawy zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem papierosów. Jak ustalili śledczy w latach 2005-2008 przestępcy zdołali przemycić do Anglii ponad 400 tys. paczek papierosów. Przemycano je w paczkach nadawanych pocztą kurierską. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 3 mln zł.

Na trop przestępczej działalności członków grupy wpadli funkcjonariusze CBŚ na początku ubiegłego roku. Śledztwo w sprawie przemytu do Anglii znacznej ilości papierosów wszczęła Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

Wczoraj rano, niemalże jednocześnie, policjanci weszli do pięciu mieszkań w województwie lubelskim. Do zatrzymań doszło w Lublinie, powiecie świdnickim, Hrubieszowie oraz w Krasnymstawie. Do policyjnego aresztu trafiło 6 osób w wieku od 25 do 59 lat. Wśród nich jest także kobieta. Dwie z zatrzymanych osób stanowią ścisłe kierownictwo grupy.

Jak ustalili śledczy papierosy pochodziły zza wschodniej granicy. Przemytniczy szlak biegł z Ukrainy przez Polskę, a kończył się w Anglii. Szacuje się, że przestępcy w latach 2005 -2008 mogli przemycić do Anglii ponad 400 tys. paczek papierosów. Straty, jakie z tego tytułu poniósł Skarb Państwa, to kwota rzędu ponad 3 milionów złotych. Papierosy przemycane były przez granicę w paczkach nadawanych pocztą kurierską. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przestępcy zdołali nadać ponad 350 takich przesyłek. Jednorazowo przemycali około 1000 -1500 paczek papierosów. Nielegalny towar nadawany był zazwyczaj jako paczki żywnościowe.

Każdy z członków grupy miał określone zadanie w tym przestępczym procederze. 45-letni Piotr M. mieszkaniec Lublina oraz 38-letni Marek M. zamieszkały w powiecie świdnickim pełnili role przywódców grupy. Doprowadzeni wczoraj do prokuratury usłyszeli zarzuty kierowania grupą przestępczą i fałszowania dokumentów. Podejrzani poniosą także odpowiedzialność z kodeksu karno – skarbowego za przemyt papierosów. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w grupie oraz przemytu.

45-letni Piotr M. w przeszłości wchodził już w konflikt z prawem. W październiku 2008 roku podczas przeszukania jego posesji policjanci odnaleźli dwie jednostki broni palnej długiej z lunetą i tłumikiem oraz ponad 3 500 tysiąca sztuk amunicji. Nielegalny arsenał policjanci znaleźli w specjalnie skonstruowanej skrytce umieszczonej pod parapetem.

Na poczet przyszłych kar i grzywien, policjanci zabezpieczyli mienie w postaci samochodu osobowego o wartości 35 tysięcy złotych oraz ponad 20 tys. zł.

(źródło: KWP w Lublinie)

Film Akcja CBŚ

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Akcja CBŚ (format flv - rozmiar 8.58 MB)

Powrót na górę strony